Published On: 23 Prill, 2016

Sonte Golovkin kundër Wade

Genady Golovkin (34-0, 31 KO) do të mbroj titullin e kampionit të botës sonte me 23 prill në Inglewood të Kalifornisë. Ai përball do të ketë amerikanin Dominick Wade (18-0, 12 KO).

Ky meç i rëndësisë së madhe në kategorinë e mesme do të jetë i vlefshëm për titujt e kampionit botëror në versionin WBA-Super, IBF, IBO dhe për WBC-Interim.

Nëse Golovkin sonte mbrëma Waden, gjë që e cila pritet, atëhere Golovkin nga versioni WBC do të shpallet zyrtarisht kundërshtar i radhës i Saul Canelo Alvarezit. Alvarez është kampion zyrtar në WBC dhe do të duhej të mbron titullin ndaj Golovkinit. Por, ditë më parë Canelo theksoi se nuk është i gatshëm të boksoj me Golovkin. Ai theksoi se është i fokusuar në duelin që e pret me Amir Khan me 7 maj në Las Vegas. Por, versioni WBC do ti jap vetëm një muaj kohë për të pranuar luftën me Golovkin, për ndryshe titulli i kampionit atij do ti mirret.

Sa i përket duelit të nesërm ndërmjet Golovkin dhe Wade, këtë meç pritet ta fitoj Golovkin. Ai është favorit apsolut në këtë meç, sepse Wade është boksier debutues apo i ri për tu përballur me kazakun që ka dyfish më shumë duele se ai në boksin profesionist.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...