Published On: 19 Shtator, 2016
Bota |

Sondazhet në Berlin: Humbja e CDU-së së Merkelit, arritje për AfD

CDU e Gjermanisë, Partia e Kancelares Angela Merkel, ka pësuar humbje historike në zgjedhjet në Belin, shkruan BBC, transmeton Gazeta Blic.

Ajo ka qenë e përjashtuar nga koalicioni qeverisës i shtetit me Social Demokratët e qendrës së majtë.

Ndërkohë partia e djathtë-alternative anit-emigrante për Gjermaninë (AfD) do të futet për të parën herë në parlamentin shtetërorë me 14% të votave, shkruan BBC, transmeton Gazeta Blic.

Popullaritetit i zonjës Merkel ka rënë që kur ajo ka marrë vendimin e saj në vitin e kaluar për të lejuar një milion më shumë emigrant në Gjermani.

CDU ka fituar 17.6% të votave – që rezulton të jetë rezultati më i keq ndonjëherë në Berlin.

Social Demokratët SPD dolën si partia më e fortë me rreth 22%, pavarësisht se ata kanë humbur 7% të votuesve të tyre, dhe kanë thënë se do të mbajnë bisedime për formimin e koalicionit me të gjitha partitë, përveç AfD-së. / © BBC – GazetaBlic.com /

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...