Published On: 11 Gusht, 2016

Sonda e NASA-s sjell disa foto që mund të rrëzojnë tezat mbi Marsin

Marsi është i njohur për ngjyrën e tij të kuqërremtë, ndaj edhe quhet “Planeti i Kuq”.

Por fotot e fundit të shkrepura nga Mars Reconnaissance Orbiter e NASA-s, që ka nisur ta mbikqyrë planetin që më 2006-n, mund të dëshmojë të kundërtën.

Kamera e sondës që quhet HiRISE, bën mijëra foto çdo muaj mbi sipërfaqen e planetit, duke kapur dunat, krateret, malet, akujt dhe përbërësit e tjerë të sipërfaqes.

Këto imazhe janë kaq të detajuara sa që shkencëtarët mund të shqyrtojnë elementët e planetit sikur të ndodheshin vetëm dy hapa larg.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...