Published On: 23 Janar, 2016

Socializmi i ka rrënjët në fshat, e degët në qytet

Nga Agim  Hamiti

Kryetari i këshillit, Nihati, kishte një vajzë të martuar dhe dy djem. Të madhin e martonte atë ditë që Shpresimi kyçi derën e jashtme të shtëpisë së tij dhe i ktheu krahët. Prej një kohe të gjatë, Nihati kishte menduar të ndërtonte shtëpinë e ëndrrës së tij, një shtëpi moderne, që të mos i gjendej shoqja as në qytetin e Korçës. Kjo do ta ligjëronte përfundimisht nofkën “valiu”, siç e thërriste Petriti dhe rrethi i tij i ngushtë. Edhe bashkëfshatarët kështu e thërrisnin midis tyre, por atij i buzëqeshin dhe i flisnin “shoku kryetar” nga frika se mos ua merrte për keq atë titull, që ai e meritonte plotësisht nga karriera e gjatë si kryetar këshilli. Kur i kishin shkuar në shtëpi, me rastin e fejesës së djalit, shumica e tyre e kishin uruar me të njëjtat fjalë:
— Të trashëgohet djali, o Nihat Rrapi, dhe rrap me dega iu bëftë fati edhe atij, si babait!
Nihati ishte kryetari i këshillit me karrierën më të gjatë në rrethin e Korçës. Bashkëfshatarëve u ishte mbushur mendja, se ai kishte lindur për të administruar fshatin e tyre të bukur. Nihati dinte t’iu binte aq mirë telave të tarafllëkut sipas melodisë bashkëkohore, saqë dy herë me radhë kishin dashur ta punësonin në seksionin e bujqësisë pranë Komitetit Ekzekutiv të rrethit, por ai vetë nuk kishte pranuar.
— Socializmi i ka rrënjët në fshat, degët në qytet. Unë dua t’i shërbej tek rrënjët, – u thoshte buzagaz kolegëve të rrethit, të cilët i habiste modestia e tij.
Kjo sjellje ia shtonte edhe më tepër kredibilitetin zyrtar.
Ndërsa së shoqes, e cila e dëshironte shumë qytetin, Nihati i thoshte:
— Dëgjo mua, grua: guri e ka peshën në vendin e tij. E ç’ka më tepër Korça nga ky fshat i bukur, ku vijnë prej qytetit për të pushuar? Origjina dhe shkollimi më thonë të qëndroj këtu.
— Atëherë ndërtona një shtëpi për së mbari, të paktën, e cila të bjerë në sy që është e “valiut”. Drekërat e darkërat për shokë e për miq s’kanë të sosur tek ne, por shtëpinë njësoj si të tjerët e kemi.
— Për këtë ke të drejtë, po kush nxitet, mbytet, thotë populli. – E ke parë me vëmendje semaforin tek kryqëzimi kryesor në Korçë? Midis sinjalit të kuq dhe atij jeshil, shfaqet sinjali i verdhë. Edhe vija e verdhë, këtu tek ne, ashtu është. Për të tjerët ajo do të bëhet e kuqe, për mua, si kryetar i tyre, do të bëhet një çast jeshile. Nuk ndahet Nihat Rrapi, pa ndërtuar një vilëz në rrëzë të atyre pishave që ma bëjnë me sy pranë burimit, ku festojmë 1 Majin.
— Po ai vend është veç nga fshati.
— Edhe unë jam veç prej bashkëfshatarëve të mi; jam “valiu” i tyre. Mos u nxito. I duruari, i fituari.
Vendi, ku Nihati ëndërronte të ndërtonte vilëzën e tij, ishte rrëzë një kodrine të bukur, përbri fshatit. Dy dekada më parë, kooperativa bujqësore e kishte mbjellë me pisha gjithë shpatin lindor të kodrinës, deri tek burimi rrëzë saj. Atje fshatarët kooperativistë kremtonin festën e “kllasës punëtore”! Pranë burimit niste një bllok mollësh, të cilin kooperativa bujqësore e kishte zmadhuar deri ngjitur me shtëpitë e para të fshatit.
Duke vënë në lëvizje me kapacitet të plotë rrjetin e tij të gjerë miqësor e shoqëror me gjithë mjetet e format e mundshme, në shtator 1980 Nihati siguroi një “Plan zgjerimi në perspektivë” të zonës ndërtimore të fshatit. Projekti i ri “perspektiv” i vijës së verdhë, i përpiluar në zyrën e Nihatit prej nëpunësve të urbanistikës së rrethit, i miratuar prej Komitetit Ekzekutiv dhe i legalizuar në Kryeministri, u kyç në kasafortën e kryetarit të këshillit. “Zgjerim perspektiv” do të thoshte «vepro!» për “valiun” dhe «më vonë» për të tjerët.
Në fund të shtatorit, përfaqësues të urbanistikës së rrethit piketuan vendin e ndërtimit të vilëzës së kryetarit veteran, në rrëzë të kodrës me pisha e pranë burimit me ujë të bollshëm. Një muaj më vonë, ai filloi ndërtimin e saj me një grup specialistësh të NN së rrethit, sipas projektit të siguruar prej një mikut të tij në Ministrinë e Ndërtimit. Vilëza dykatëshe, me ballkon të gjerë e shkallë dekorative nga të dy anët, e lyer nga jashtë me ngjyrë trëndafili të çelur, përfundoi së ndërtuari në mes të marsit 1981.
“Valiu” kishte vendosur që ceremoninë e shtëpisë së re dhe dasmën e djalit t’i shkrinte në një. Për këtë arsye, ai do të shkonte familjarisht në vilëz vetëm javën e dasmës, duke ia lënë gati djalit të madh shtëpinë e tyre të mëparshme, e cila ishte gjithashtu në gjendje shumë të mirë. Nihati do të pleqëronte në vilëz, me gruan dhe djalin e vogël.
Dy javë ata u morën me sistemimin e mjedisit përqark shtëpisë së re. Një pjesë të ujit të burimit Nihati e kishte çuar me tubacion atje, sa kishin filluar punimet. Në kuzhinën e vilëzës kishte çezmë, po ashtu edhe tek porta. Rreth e qark oborrit nga brenda ata mbollën lule shumëngjyrëshe, të cilat kryetari i siguronte në ndërmarrjen e gjelbërimit të Korçës. Saksi lulesh të fiksuara zbukuronin ballkonin tejpërtej. Mobiliet e shtëpisë së re ishin përgatitur me porosi. Një rrugicë e bukur, e shtruar me gurë uniformë, çonte tek burimi, i cili ndodhej rreth 60 m larg shtëpisë, në drejtim të prirët me të.
Ditën e mërkurë, familja e “valiut” u shpërngul në shtëpinë e re gati për dasmë. Një grup sazesh i priste në oborr e do t’i shoqëronte deri ditën e hënë, pas dasmës. Urimet dhe përgëzimet prej gjithë bashkëfshatarëve derdheshin si uji i burimit në adresë të kryetarit të tyre, i cili po përjetonte një ëndërr të guximshme. Habia dhe zilia, që shprehnin sytë e bashkëfshatarëve, ishin ledhatime për sedrën triumfatore të “valiut”.
Ditën e diel ahengu i dyfishtë arriti pikun e tij. Autobusi i linjës së fshatit ishte porositur të bënte dy udhë atë paradite, për të lehtësuar ardhjen nga Korça të miqve të largët të kryetarit të këshillit. Shumë vetura u parkuan përqark oborrit të vilëzës. Targat e tyre u përkisnin rretheve të ndryshëm dhe kryeqytetit. I gjithë rrjeti miqësor e shoqëror i “valiut” ndodhej në lëvizje të plotë.
Jehona e këngëve, valleve, sazeve e të qeshurave me zë të lartë e bënin burim qejfi e kënaqësie shtëpinë e sapobanuar. Dasmat e krijojnë vetë harenë, por ajo ishte hare e veçantë, e shtuar nga vilëza e re e paparë në fshat, vendi piktoresk i ahengut, larmia e pjesëmarrësve në të dhe martesa e djalit të parë të “burrit të parë” të krahinës. Për atje rendnin të gjithë atë ditë.
Drejt asaj vilëze po e çonin këmbët edhe Shpresim Bogonin me “Beretën” në xhep…

Fragment nga libri im «Enigma e një Brenge»

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...