Published On: 19 Mars, 2016

Socialistët në Kongresin e partisë (FOTO)

Partia Socialiste mban sot Kongresin e saj. Takimi në të cilin marrin pjesë më shumë se 1500 delegatë nga i gjithë vendi nisi në orën 10:30. Takimi më i rëndësishëm i socialistëve është hapur nga kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i cili mbajti një fjalim.

Mungon Nano

Ish-kryetari Fatos Nano, nuk është i pranishëm në Kongres, pavarësisht ftesës së dërguar nga Partia Socialiste. Nano e ka refuzuar edhe më parë një ftesë të tillë, duke mos u bërë pjesë e Kongresit.

Kongresi

Në rendin e ditës janë parashikuar 6 pika kyçe që nisin me fjalën e kryetarit aktual dhe me debatet për statutin.

Dy moderatorët e Kongresit të PS-së janë Gramoz Ruçi, kreu i Grupit Parlamentar të PS-së dhe Taulant Balla, sekretari i grupit. Ruçi do të flasë për anëtarësimet e reja në parti, ndërsa kreu i Komisionit të Garancive Statutore, bashkë me Fatmir Xhafajn do të prezantojnë ndryshimet në statutin e PS.

Në këtë kongres do të flasin ministra dhe deputetë të PS-së. Gjithashtu, i ftuar në Kongres është edhe ish-kreu i Partisë Socialiste, Fatos Nano, i cili është edhe delegat.  Giani Pitella, Massimo D’Alema dhe Martin Schulz do të flasin përmes videofjalimeve.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...