On 16 Mars, 2016 With 0 Komente

Turpi i të turpëruarve

Në ashensor…   Pritja nuk i bënte shumë përshtypje sepse kishte kohë që e priste një takim të tillë… Trokiti në derë dhe pas shenjës […]

On 14 Mars, 2016 With 0 Komente

Kuzhina e Ballkanit: Trahanaja

Nga Elsa Pichon francezja e natyralizuar në shqiptare. Braktisni sushin, tutje me fahitat, ju siguroj që ekstravaganca e re e guzhinës do të jetë Ballkani. […]

On 14 Mars, 2016 With 0 Komente

“Dita e Verës” nga francezja natyralizuar në shqiptare, Elsa Pichon

Dita e Verës shënon zgjimin e natyrës në Shqipëri, e cila përkon me 14 marsin. Prej nga 2004 është një festë publike. Tradicionalisht festohej zhurmshëm […]

On 12 Mars, 2016 With 0 Komente

E bija e Fatmir Limajt, Lala i bën dedikim prekës nënës së saj të ndjerë (Foto)

Vajza e liderit të NISMA për Kosovën Fatmir Limaj, ka kujtuar nënën e saj të ndjerë. Lala Limaj, përmes një fotografie të publikuar në Instagram, […]

On 22 Shkurt, 2016 With 0 Komente

Tmerre lufte, rrëfimi i “Foreign Policy” për gratë e dhunuara gjatë luftës së Kosovës

Pothuajse qe 17 vjet, K.T. jeton me një sekret. Në vitin 1999, gjatë luftës në Kosovë, ajo është përdhunuar në grup nga forcat serbe. Ajo […]

On 21 Shkurt, 2016 With 0 Komente

Shqipëria po plaket tmerrsisht – e treta në botë për rënien e lindjeve

Një raport i Bankës Botërore vëren se, Shqipëria është një nga vendet me rënien më të shpejtë të lindshmërisë në Europë. Raporti i titulluar “Plakja […]

On 21 Shkurt, 2016 With 0 Komente

Rrëqethëse, tregimi i gruas së dhunuar seksualisht nga babai që në mituri

Viktima N.D. qysh kur ishte shumë e re, në moshën 15 vjeçare, ra viktimë e dhunës seksuale nga vet babai i saj. Atë botë edhe […]

On 10 Shkurt, 2016 With 0 Komente

Video tronditëse: Jep shpirt “live” në TV! KUJDES! PAMJE SHQETËSUESE!

Dhënia shpirt e një viktime të krimit u transmetuar direkt në TV natën e kaluar ndërsa policia ofroi 40 mijë sterlina për të kapur vrasësin […]

On 6 Shkurt, 2016 With 0 Komente

Ja sa do rriten pensionet këtë vit

Për rritjen e pensioneve në 2016, qeveria në Shqipëri do të japë 1.17 miliardë lekë. Një fond dy herë më i lartë ky, se ai […]

On 31 Janar, 2016 With 0 Komente

Probleme me martesat

Në zyrën e ofiqarisë në Prizren, vitin e kaluar, sipas statistikave, janë shkurorëzuar 268 çifte bashkëshortore. Ruzhdi Hoxha, koordinator i kësaj drejtorie, thotë se krahasuar […]

On 30 Janar, 2016 With 0 Komente

Fëmijët e braktisur dhe fati i tyre

Gjatë vitit 2015, në Kosovë janë braktisur 46 fëmijë, ndërkaq gjatë muajit janar të këtij viti, nuk është raportuar asnjë rast i braktisjes së fëmijës, […]

On 28 Janar, 2016 With 0 Komente

Bauman: Dobia, kënaqësia dhe kurthi i medieve sociale

Ricardo De Querol   El Pais Sociologu polak Zygmunt Bauman sapo ka festuar 90 vjetorin dhe ka kryer dy fluturime nga shtëpia e tij në […]

On 17 Janar, 2016 With 0 Komente

Trembëdhjetëvjeçare nuse

Remzije Ibrahimi u desh që me qumështin e saj të gjirit t’i ushqejë në të njëjtën kohë dy fëmijë të vegjël, djalin e saj të […]

On 10 Janar, 2016 With 0 Komente

Një histori kaq prekëse: A është mami atje në parajsë?

Binjakët Oscar dhe Isaac Boyle pëlqejnë të luajnë ‘luftash’, të notojnë dhe të dëgjojnë histori. Po ashtu ata janë jashtëzakonisht të vetëdijshëm për përkohshmërinë e […]

On 7 Janar, 2016 With 1 Koment

Dëshmitë e të mbijetuarve, grekët na i piqnin të gjallë fëmijët

Emine Lluri dhe Mejreme Beqo, të cilat u takuan pas 8 vitesh   Kanë parë t’u çnderohen dhe t’u shpohet barku me thikë grave, motrave […]

On 3 Janar, 2016 With 0 Komente

Ëndrra që u shua për jetë më të mirë

Edhe pse kishte mësyrë Evropën me shpresën e madhe për të gjetur një jetë më të mirë, familja pesë anëtarëshe e M. Mehmetit, pa u […]

Faqja 3 nga 6« E Para...234...E Fundit »

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>