Published On: 23 Korrik, 2016

Sllavomaqedonasit të lemeritur nga zgjimi kombëtar i shqiptarëve ortodoks

Foto dëshmi që tregon se i kujt ishte Manastiri i Bigurit. Në fakt thuaja tërë maqedonasit ortodoks ishin shqiptarë.

Dokument që ishte kishe shqiptare!

 

E përditshmja maqedonase “Dnevnik” në ballinë ka shkruar për shqetësimet se shqiptarët e krishterë në Maqedoni po tentojnë ta përvetësojnë Manastirin e Bigurit, transmeton Fakte. Sipas gazetës, në kopertinën e librit të Branisllav Sinadinovski “Shqiptarët e krishterë në Republikën e Maqedonisë” është vënë fotografia e Manastirit të Bigurit, ndërsa ky libër është financuar nga Universiteti i Tetovës.

“Dnevnik” nuk harron të përmend edhe faktin se protagonisti i ringjalljes së shqiptarëve të krishterë në Maqedoni Sinadinovski është “këshilltar special” i Ali Ahmetit, ndërsa i njëjti pretendon se në Maqedoni jetojnë mes 60 mijë dhe 70 mijë shqiptarë të krishterë. Vitin e kaluar në gjykatë u bë edhe regjistrimi i Kishës shqiptare në Maqedoni. Është paralajmëruar edhe ndërtim i kishave dhe objekteve tjera fetare të krishtera në vendin tonë, nga ana e Sinadinovskit, shkruan “Dnevnik”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...