Published On: 9 Korrik, 2016

Skenare ogurzeza po përgatiten nga Serbia për ta destabilizuar Kumanovën shqiptare

 

Kësaj radhe skenaret po përgatiten nga Serbia për ta destabilizuar pikërisht rrethinën e Kumanovës dhe vetë Kumanoven, bile një skenar i ngjashëm me skenarin rus në Krime që përmes paramilitarëve serb ta aneksojë atë pjesë, ti dëbojë popullaten shqiptare nga trojet e tyre dhe Serbia si shtet, të jetë larg përgjegjësive por të arsyetohet se gjoja radikal çetnik serb që nuk kontrollohen nga shteti kanë ndërmarrë një hap të tillë, ky skenar ishte i përgatitur edhe në vitin 1990 madje haptazi nga vojvoda Sheshel, por ndërhyrja e trupave të Umprodepit e ndaloi një gjë të tillë. Prapë, i njëjti skenar u provua gjatë luftës së vitit 2001, por lufta e UÇPMB në Kosoven Lindore, ia ndërroi kahjen projektit serb, ndërsa tani gjithëçka është e mundur.

Zotëri ju sigurisht që keni përcjellë deklaratat e radikalëve serb të para një viti kur filluan luftimet në Kumanovë mes grupit të UÇK-së dhe forcave maqedonase që forca të mëdha në Serbi po qëndronin afer kufirit me IRJM dhe po prisnin përshkallëzimin e luftimeve për të hryrë brenda territorit të IRJM apo thjesht në Kumanovë, gjoja për shpëtimin e popullatës serbo-maqedonase nga kërcënimi serioz që gjoja po ju bëhet nga grupet e Armatosura Shqiptare. Madje një skenar i tillë dhe një marrëveshje mes radikalëve serb dhe atyre të VMRO ekziston që moti, po ua kujtojë atentatin kundër Gligorovit me 1991 që ndodhi pikërisht për këtë marrëveshje, të cilën ai e kundërshtoi dhe kërkoi ndërhyrjen e forcave paqeruajtëse ndërkombëtare që u vendosen asokohe për të garantuar mos ndërhyrjen ushtarake serbe, por edhe vrasja e ish presidentit maqedonas Trajkovski, që u organizua nga VMRO dhe radikalët serb sepse ishte garatues i drejtëpërdrejt i Marrveshjes së Ohrit … Avioni i presidentit Trajkovski u qëllua nga një Mig 21 serb…

Skenaret e tyre nuk kanë të ndalur, prandaj Shqiptarët duhet të jenë shumë syhapur dhe atyre që janë në pushtetin sllav t’ia hapin sytë me gishtërinjë, që të shikojnë nga populli i tyre dhe ti lënë teket dhe interesat personale e klanore dhe ti kthehen popullit se përndryshe do ti mallkojë populli dhe historia.

Federalizimi është zgjidhja jo më e mirë për Shqiptarët, por e domosdoshme për kohen.

Me Respekt nga Hamdi Ndrecaj – Panteri

05.07.2016.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Pwr gjitha qe i that ishin ashtu

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...