Published On: 30 Qershor, 2016

Skema piramidale e korrupsionit të mjekëve, biznesmenëve e politikanëve

Afera “Stenta”, për të cilën para dy javësh janë akuzuar 64 persona, duke përfshirë edhe ish-ministrin Ferid Agani, ka nxjerrë në pah keqpërdorimet e institucioneve shëndetësore publike në bashkëpunim me dy spitale private.

Fillet e keqpërdorimeve, rastet më flagrante, abuzimi me pacientë, funksionimi i rrjetit të të akuzuarve së bashku me spitale, pagesat e kundërligjshme, përfshirja në këtë aferë edhe të personave të tjerë, të cilët nuk janë akuzuar, janë brenda dosjes prej mijëra faqesh që e ka siguruar gazeta.

Afera “Stenta” ka nisur me nënshkrimin e marrëveshjes se MSH-së me spitalin privat IMH dhe “EDA”. Kjo marrëveshje u garantonte këtyre institucioneve trajtimin e të gjithë pacientëve që nuk kanë pasur mundësi shërimi në QKUK. Marrëveshja e bazuar në një Udhëzim Administrativ të vitit 2013 obligonte mjekët që të referonin pacientët në këto dy qendra. Pas kësaj marrëveshjeje, referimet në klinika private, nga dosja që posedon gazeta Koha, kanë pasur rritje enorme.

Vetëm brenda një nate nga Klinika e Kardiologjisë në QKUK janë referuar në këto spitale deri në 16 pacientë. Çmimi për referimin e një pacienti ishte 500 euro. Çmimi i ryshfetit për koronarografi ishte 150 euro, ndërsa vetëm për konsultë 30 euro. Gazeta do të botojë në një seri shkrimesh pjesët më interesante të dosjes mbi 5.000 faqe, në të cilën janë provat me të cilat organi akuzues po i ngarkon mjekët. Në këtë seri shkrimesh do të botohen të gjitha dëshmitë, të cilat Policia e Krimeve Ekonomike i ka sekuestruar në këto dy spitale: të dhënat e dy laptopëve dhe të tri fletoreve, në të cilat janë shënuar shumat e paguara për secilin mjek.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. lule thotë:

    E pegezoj prokurorin Kelmendi per shkathtesin profesionale dhe per guximinKy eshte hero i paqes,ky do te shpeton shume shqiptar nga dora e zeze e mjekeve te pandergjegjshem.Por nese ne mesin e te akuzuarve nuk ndodhet spuni dhe matrapazi Baton Haxhiu,hetimi nuk do te jete i kompletuar dhe do te shpetoje njeri nga kreatoret dhe aksionaret e poshtewr te spitalit Eda,Ky njeri e solli sllavin Petrovski ne Kosove,i beri reklame,e mesoj si te punoj pa licence dhe duke iu shmangur taksave,Ky i mundesoj te dalin aq shume mjete nga Kosova.Pore edhe pergjegjesit e shendetsise se Kosoves duhet te ulen ne banoken e te akuzuarit pasi nuk lan qe keto sherbime te kryhen mne QKUK.E pergezoje prokurorin…

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...