Published On: 2 Prill, 2016

Skandaloze, qeveria hamendet ti ndalojë apo jo zgjedhjet serbe

  • Fushatën veçse e kanë filluar. Partitë serbe në Kosovë, një muaj para mbajtjes së zgjedhjeve që parashihen për 24 prill, po kërkojnë votën e bashkëkombësve të tyre në Kosovë.

Madje në Kosovë erdhën edhe krerë partish duke mos i kursyer edhe komentet më të ashpra për Kosovën.

Por Qeveria e Kosovës ende nuk ka vendosur se a do të lejojë mbajtjen e zgjedhjeve të përgjithshme të Serbisë në Kosovë.

Bajram Gecaj, zëvendësministër i Administrim të Pushtetit Lokal i ka thënë përmes telefonit se janë duke u konsultuar për këtë çështje.

As në OSBE nuk kanë informata për mbajtjen ose jo të zgjedhjeve. Në këtë mision janë në kontakt të vazhdueshëm edhe me përfaqësues nga Kosova dhe Serbia.

“OSBE është në kontakt me palët në lidhje me këtë temë dhe shpresojmë që këto çështje do të zgjidhen në periudhën në vijim”, ka thënë Zyra për informim e OSBE’së.

Sa i përket numrit të vend votimeve, OSBE nuk është informuar ende nga pala serbe edhe pse ka marrë kërkesën zyrtare nga Serbia për të asistuar në organizmin e zgjedhjeve.

As për numrin e votuesve nuk dinë në OSBE, por u referohen të dhënave të vitit 2012 dhe 2014.

“Në të kaluarën kanë qenë rreth 100 mijë persona me të drejtë vote dhe misioni ka mbledhur rreth 30 mijë vota me 2012 dhe po aq me 2014”, kanë thënë në Zyrën për Informim të OSBE’së./rtk

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...