Published On: 22 Prill, 2016

Skandaloze: Kim Mehmeti tradhton shqiptarët, pas 15 viteve “vllazëri” u mbeti besnik Fërçkovskit dhe Zaevit!?

Shkup, 22 prill – Një skandal po e trondit Maqedoninë, Kryetari i Këshillit opozitar, Kim Mehmeti askund nuk u gjend në mesin e protestave të sodit të organizuar nga partitë opozitare shqiptare. Mehmeti i cili është njëri nga shkrimtarët më të zëshëm kundër regjimit të Gruveskit në Maqedoni i cili edhe kritikon vazhdimisht partitë politike shqiptare, protestat e sodit i bojkotoi.

“Zhurnal” ende nuk ka informacione se cilat ishin arsyet që shkrimtari Mehmeti i bojkotoi protestat e sodit.

Ndryshe, Mehmeti edhe pse deklarativisht angazhohet kundër diskriminimit të shqiptarëve në Maqedoni, mirëpo në fakt ndodhi e kundërta, pasi në momëntet kur duhet të protestoheshte ai nuk është në mesin e protestuesve.

Shkrimtari Mehmeti, është një gazetar nga fshati Gërçec i Shkupit, i cili në vitet 1992-1998 së bashku me ish ministrin e policisë, Lubomir Fërçkovski organizonin tribuna për bashkëjetesë mes maqedonasve dhe shqiptarëve duke promovuar vëllazrim-bashkimin. Mehmeti duke promovuar bashkjetesën me ish-ministrin e policisë Lubomir Fërckovskin, arriti që të bëj një pasuri “Hollivudijane”.

Ai aktualisht ka në në pronësi një hotel në Matk të Shkupit, banesa në qendër të Shkup dhe shumë tokë në zonën industrial Saraj të Shkupit. E gjith kjo pasuri maramendëse është bërë që kurë Mehmeti u shoqërua së bashku me Fërçkovskin dhe pastaj kohë pas kohe bëhej aleat me BDI-në dhe PDSH-në për qëllime iteresi. Aktualisht Mehmeti eshte udheqës i zyrës të televizionit të famshëm Top-Chanel për Maqedoni, ndërsa në opinion del me konstatim se angazhohet për të mirën e shqiptarëve, që në fakt ka punuar vetëm për një jetë “Hollivudijane” në Maqedoni.

Mehmeti, ditë më parë deklaroi se do të protestoj çdo ditë kundër pushtetit të udhequr nga ish-kryeministir Nikolla Gruevski, mirpo siç duket Mehmeti këto i ka vetëm premtime para kamerave televizive, e jo edhe për ti zbatuar në praktikë. Ndryshe në një komunikatë me shkrim të Këshillit opozitar, të cilën e udhëheq Kim Mehmeti dëshmohet qartë se thuhet se ky këshill do ti bashkangjitet qdo proteste kundër regjimit në Maqedoni.

Me poshtë e keni kumtesën e këshillit Opozitarë

«…“Të prirë nga situata aktuale politike, kur tashmë janë rrënuar të gjitha vlerat demokratike dhe institucionet drejtuese të shtetit, Këshilli Opozitar e sheh të udhës që, në frymë të përcaktimeve të tij për fuqizimin e frymës opozitare kundër këtij regjimi despotik dhe antiperëndimor i VMRO-BDI-së, të shprehë përkushtimin e tij edhe për mbështetjen e të gjitha aktiviteteve që shkojnë në drejtim të betejës kundër këtij pushteti diktatorial. Këshilli Opozitar do të vazhdojë edhe më tej ta zhvillojë dhe kultivojë frymën opozitare shqiptare dhe në vazhdimësi do t’i mbështesë të gjitha nismat që kanë për qëllim ta rrënojnë këtë regjim, me qëllim që ta rikthejë demokracinë e nëpërkëmbur në Maqedoni. Duke u prirë nga kjo, që nga dita e sotme edhe Këshilli Opozitar do të jetë aty ku është zëri i protestës qytetare kundër këtij regjimi.” – ushprehën mes tjerash…»

Ndryshe Mehmeti kohë më parë ka pasur përplasje të rënd edhe me kryeministrin shqiptar, Edi Rama në promovimin e librit të gazetares Rudina Xhunga në tetor të vitit 2015. Edhe pse aktivitet kulturor, aty ndodhi përplasja verbale mes kryeministrit shqiptar dhe publicistit nga Shkupi, Kim Mehmeti.

Agjencia e Lajmeve Zhurnal, sjell të plotë bisedën mes tyre duke e shoqëruar edhe me video incizim, ashtu siç bëri edhe ne deklaratën e tij kur tha që: “Më duket se ma lehtë të lejoj të thuash çka do qoftë edhe pozitive për Millosheviçin, se sa të thuash çka do qoftë për Islamin, se menjëherë del dëshmia se ti je Aziatik”.

Edi Rama: “Kimi po bën atë që bën gjithmonë, po promovon veten”

Edi Rama: Erdha si i ftuar se promovohet libri, por po shoh që nuk po promovohet asnjë libër, por shoh Rudinën që po na promovon ne të tjerët. Kimi po bën atë që bën gjithmonë, po promovon veten, Pirro Misha po mundohet të rrijë sa më larg çdo lloj promovimi dhe provokimi, ndërsa Moza është në mes e po mendon për gjëra që nuk i thotë… Nuk e urreva Kimin që foli gjatë, sepse nuk e di pse jam në këtë panel. Ose mund ta pranoj nëse më keni vënë siç viheshin shishet e Koka-Kolës mbi televizor. Nëse jam si orendi.

Kim Mehmeti: Jo, je këtu për promovimin.

Edi Rama: Jam i lumtur atëherë. Nuk doja të isha në qendër.
(Ndërhyn Kimi)

Edi Rama: Unë nuk e kuptoj pse po flet. Ankohesh këtu pse nuk botohet Anton Pashku. Këtu nuk ka ndonjë censurë. Ti, pse nuk e ke botuar Anton Pashkun, meqë paska kaq rëndësi, dhe këtu jam me ty, ke 25 vjet që qahesh, pse nuk e ke botuar? I thoshe Pirro Mishës. Kush do ta bëjë, qeveria? Do ngrihet vetë Antoni dhe të botohet?

Kim Mehmeti: Maqedonia ka botuar dhjetëra libra të autorëve të saj. Qeveria shqiptare nuk ka botuar asgjë.

Edi Rama:
Shumë mirë ka bërë qeveria shqiptare që nuk ka botuar. Ti e di sa i dua unë qeveritë shqiptare, po ka bërë shumë mirë që nuk i ka botuar.
Sepse nuk mund të përcaktojnë qeveritë se cilët janë shkrimtarët që duhen botuar e kush jo. Kjo nuk është punë e qeverisë. Nëse qahesh për të ardhmen, gjysma e së keqes. Nëse qahesh për shqiptarët sot, po të them se nuk kanë qenë asnjëherë më mirë se sot shqiptarët.

Kim Mehmeti: Nëse e krahason me kohën e Turqisë…

Edi Rama: Jo, e krahasoj me kohën tënde. Nuk kanë qenë më mirë shqiptarët. Nuk është e këndshme të hidhet gaz lotsjellës në parlamentin e Kosovës, por Kosova ka parlament, që nuk e kishte më parë. Ata që artikulonin se Kosova do jetë shtet, dukeshin të çmendur. Edhe nëse nuk e njohim njëri-tjetrin, normale, se nuk kemi qenë bashkë. Pyet gjermanët e lindjes çfarë thonë për të perëndimit, dhe anasjelltas. Edhe ata thonë s’janë si ne. Ne kemi shumë të meta, por nuk jemi origjinale në të meta, të meta kanë të gjithë.

Kim Mehmeti: Unë e di se për ju është kot çdo gjë që thonë të tjerët.

Edi Rama: Ah, e the edhe këtë.

Kim Mehmeti: Ne kemi 25 vite në një gjendje. Që të jesh politikan i mirë, duhet të bindësh popullin që të jetë i kënaqur me atë që ka. Unë nuk bëj krahasime me të keqen që kemi pasur, por me të mirën që mund të kemi.

Edi Rama: Bëj krahasime, por mos thuaj gjëra që nuk kanë kuptim. Duke qenë shkrimtar, që nuk ke gjëra të tjera në dorë, veçse të shkruash, e meqe e kë në dorë të shkruash, ke shansin të shohësh e të mendosh gjëra që një njeri si unë nuk ka mundësi t’i mendojë. Na thuaj çfarë duhet bërë ndryshe.

Kim Mehmeti:
Ne duhet të kemi politikë kulturore mbarëshqiptare.

Edi Rama: Unë nuk kam ardhur si kryeministër këtu, mos më ndërprit se nuk më komplekson dot. Për herë të parë kemi një sistem arsimor të unifikuar me Kosovën, e kupton? E ke imagjinuar ndonjëherë? Kemi kalendar të përbashkët kulturor Shqipëri-Kosovë. Çfarë do më shumë?

Rudina Xhunga: Unë nuk kam ëndrra të ngjashme me Edi Ramën.

Edi Rama: Pse nuk ke ëndërr të përbashkët me mua?

Rudina Xhunga: Unë kam ëndërr të rris fëmijën tim mirë në këtë vend, siç do ti të rrisësh fëmijën tënd mirë në këtë vend.

Edi Rama: Unë mirë që erdha këtu jo si kryeministër. Çfarë do nga unë?

Kim Mehmeti: Unë dorëzohem.

Edi Rama: Do dorëzohesh patjetër, nuk ke ku shkon.

videoja nga debati: https://youtu.be/d3FbrmCruJk

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...