Published On: 28 Shkurt, 2016

Skandaloze: Ja kompromiset e marra për Listen serbe, për vota të Thaçit president?!

Lista Serbe kishte kushte shumë të qarta për ta votuar Hashim Thaçin për president. Pesë kushtet kryesore që i kishte kjo listë, që të mundësonte zgjedhjen e liderit të PDK-së në krye të shtetit, dhe shmangien e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, u plotësuan nga Isa Mustafa e Hashim Thaçi, raporton Info Kosova.

Këto janë pesë kushtet e Listës Serbe:

 1. Dhjetë për qind e Forcave të Armatosura duhet të jenë serb dhe nën Komandën e Komandantit serb, që do t’i jap përgjegjësi vetëm Presidentit të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

 2. Zëvendëskomandantin e Përgjithshëm të Policisë së Kosovës ta nominoj Presidenti i Asociacionit, e që do t’i ketë 80 për qindeshin e kompetencave të komandantit të përgjithshëm, kuptohet për komunitetin e tij.

 3. Zëvendëskryeministri i Kosovës nga Lista Serbe do të ketë kompetenca shtesë në punën e tij

 4. Asociacioni i Komunave me shumicë serbe do të ketë mbikëqyrjen, emërimin dhe mbledhjen e të ardhurave nga doganat që janë në kufi me komunat serbe.

 5. Të hyrat në Asociacionin e Komunave Serbe nga Serbia nuk do të ketë të drejt Qeveria e Kosovës t’i ndaloj, por vetëm të kërkoj destinacionin se për çka janë të dedikuara.

Këto i ka faktuar njëri nga deputetët e Listes Serbe, e që ka pozitë në Kuvendin e Kosoves nga koalicioni PDK-LDK-LISTA SERBE.

Kështu kanë thën disa burime per Infokosova

 

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. LULZIM RAMADANI KËRÇOV thotë:

  Or mutë o trathëtar Milazim hajredini ti je kafsh mir të kthehet dhe do kthehet masakra udhëhesve Kosovës për masakrimin e kshtu trathëtarësh duhet me i masakru kshtu lloj mbetrurinave më trathëtar smë ka par syri Hashim thaqin e edim çë është bashkpuntor i Serbis do bëjn populli zgjidhje edhe për ju Trathëtart

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Ekremi thotë:

  Nese i kane pranue keto kushte ne kembim te votes ,ketyre dyve duhet me ua ……….. ( besoj qe po e kuptoni qka po due me i ” urue ” !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(0)
 3. SHQIPTAI thotë:

  Po pra ashtu nese krejt sikur ju mendoj shkoj kosova

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(1)
 4. Milazim Hajredini thotë:

  O ishalal bohet a pe dojn populli qeshtu le ta bajn se boll mo jemi lodh ky popull nuk pe meriton ma teper se kto bile pak ishalal na marrin edh epavarsin ishalla kthehet edhe serbia se ky popull pe meriton

  Përgjigjiuni
  Pelqej(13) Nuk Pelqej(5)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...