Published On: 3 Tetor, 2016

Skandali i shekullit, sërish vjen nga Greqia-ylli i demokracisë europiane, gjenocidi i shqiptarëve: 32 dibranët e zhdukur – “Janë në burgun e Korfuzit, në vend të bandës së Zani Çaushit”

 • Skandali i Europës demokratike, turpi i qytetërimit europian, dhe pushteti skllav i Shqipërisë ndaj Greqisë fashiste e gjenciodale.

Për herë të parë pas 21 vitesh, Xhide Hoxha, e afërme e dy prej të zhdukurve nga Maqellara e Dibrës, hedh dritë mbi atë që ndodhi në mars të vitit 1996.

Në një intervistë ekskluzive për gazetarin e ‘News24’, Enver Doçi, ajo tregon se djemtë e deklaruar nga autoritetet greke dhe shqiptare si të mbytur, teksa tentonin të largoheshin nga Shqipëria, janë gjallë dhe ndodhen ne burgjet e Korfuzit. Dëshminë e saj ajo e bazon në lajmet që ka parë natën e 10 marsit 1996 në kanalet greke, teksa ka identifikuar djalin e motrës dhe atë vëllait, Alti Hakorja dhe Gjyzel Fida.

“Ata nga Shqipëria janë nisur në 9 mars, dhe në Greqi janë kapur në 10 mars në darkë. Në kanalin Mega dëgjova që janë kapur një grup rreth 30 veta shqiptarë, në Korfuz, dhe kanë ardhur të armatosur. Kur papritur shoh djalin e motrës time. ai bëri tu ikte nga duart ushtarëve grekë, dhe me shkelma i kanë futur në kapanonet e portit të Korfuzit.”- deklaron Xhide Hoxha.

Sipas saj, shqiptarët e kapur atë natë, kanë zëvendësuar bandën e Zani Çaushit me të tjerë, të cilët u arratisën vetëm dy ditë më parë nga burgu i Korfuzit.

“Unë pretendoj se fëmijët tanë janë në burgjet e Korfuzit, dhe dy ditë para se të kapeshin fëmijët tanë nga burgu i Korfuzit janë arratisur 48 të burgosur, nga këta 30 shqiptarë dhe 18 rumunë. u arratisën ndër ta ka qenë Zan Çaushi, ka qenë i burgosur dhe i dënuar 3 herë me burg të përjetshëm.”- shprehet Xhide Hoxha.

A i mjafton ky detaj policisë së shtetit shqiptar, për të nisur bashkëpunimin me policinë greke, për këtë çështje të mbyllur pa përgjigje? Familjarët e këtyre njerëzve nuk dine nëse duhet t’i qajnë të dashurit e tyre, apo nëse duhet t’i kërkojnë.

29 persona nga Maqellara ende rezultojnë të zhdukur. Ja kanë vënë emrin “Otranto dibrane”, por edhe sot shteti nuk është i aftë të rrëfejë atë që ndodhi. Familjaret nuk kanë përgjigje, por kanë vendosur të flasin.

“Pas katër muajsh foli djali me tha nuk jemi të fundosur, por jemi në Korfuz, na ka kapur policia, kemi zëvendësuar një grup kriminelësh. Shteti nuk ka çarë kokë fare mi non, është diçka këtu.”- shprehet nëna e një prej djemve të zhdukur. /News24/

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Po me ben per te qeshur ky zoti Maloku.Kerkon demokraci ne vend te huaj.Kerkoje demokracine ne vendin tend more qyqar.Terroristet e ballkanit ne shekullin e ri,SALIU dhe
  EDI ju kane lene pa prona dhe pa legalizase.Jeni njerez te pa legalizuar dhe pa dinjitet se nuk
  keni prona qete jeni te respektuar.A e kuptoni kush jeni more njerez te humbur.Dhe flisni
  per shtetet e tjera.Ngrihuni more te humbur dhe arrestoni terroristes kryesore qe jane
  SALI BERISHA dhe EDI RAMA. Qellimi i tyre eshte qe shqipetaret te behen plehraxhit e
  kontinentit Evropian.O popull i mejeri çfare prisni akoma!!!Demokracia fitohet me gjak.
  Ate auk ju a dhuron askush.As AMERIKA E MADHE. Fitojeni vete e zoti ju ndimofte.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(6)
 2. gezim maloku thotë:

  Te lirohen sa me pare Dibranet ! Te mos mbahen te mbyllur neper burgje, se kane shkuar per buken e gojes, per te mbajtur familjet. Greqia eshte DEMOKRACI apo SKLLAVO – ANTIDEMOKRACI ? Greqia e te madhit MANOLIS GLEZOS, kerkon DEMOKRACI dhe popullin fqinj shqiptar ta njohi dhe ta trajtoje, si komshiun me besnik.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(10) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...