Published On: 28 Korrik, 2016

Skandali i ri në shëndetësinë maqedonase: Infektohen 15 veta në klinikën e Shkupit pas operacionit të syrit

Skandali i radhës në shëndetësinë e Maqedonisë ka ndodhur në Klinikën e Oftalmologjisë në Spitalin e Shkupit, ku 15 pacientë të operuar së fundmi po përballen me infektime serioze të syve, njofton Expressi.

 “Një skandal i madh për të cilin ne kemi informacione ka ndodhur në klinikën e syve në Qendrën Klinike në Shkup. Sipas informacioneve tona, 15 pacientë të operuar tani përballen me një infeksion serioz në sy”, tha sot në një konferencë shtypi Goce Çakarovski, kryetari i Komisionit për Shëndetësi të LSDM-së.

Goce Çakarovski, LSDM

Ai kërkoi përgjigje nga autoritetet shëndetsore nëse kjo është e vërtetë dhe se a janë sallat e Klinikës për sëmundje të syve të mbyllura për operacione dhe prej kur.

“Informacionet që i kemi flasin për një skandal të rëndë me përdorimin e një preparati të ndotur për sy, me të cilin janë trajtuar pacientët e operuar”, tha Çakarovski dhe pyeti nëse është preparati “Avastin”, i përdorur gjatë operacionit, shkaktar i infeksionit të rëndë.

“Kërkojmë nga ministri Nikolla Todorov të japë përgjigje për pyetjet e shumta, si më përgjegjësi për gjendjen katastrofale në shëndetësi që reflektohet dëmshëm mbi shëndetin e qytetarëve”, tha Çakarovski.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...