Published On: 16 Shkurt, 2016

Skandali i kredive/ “Drejtorët e bankave marrrin 30% të lekëve nëse miratojnë huanë”

Për shumicën e qytetarëve shqiptarë, marrja e një kredie në bankat e nivelit të dytë është një mision i mundimshëm dhe në shumicën e rasteve i pamundur. Kërkohen dokumente, formalitete e garanci dhe pritje pa fund për një borxh me interesa të larta, të cilit nuk ka asnjë shans t’i shpëtosh.

Por këto “rregulla” të hekurta nuk kanë vlejtur për 25-vjeçarin Paulin Aliaj. Në pesë raste ai ka përfituar kredi në shuma të mëdha në disa banka të nivelit të dytë, duke paraqitur dokumente false.

Si pasojë e këtij veprimi, Paulin Aliaj, bashkë me dy persona të tjerë, ra në pranga pak ditë më parë, ndërsa Prokuroria kërkoi masën e sigurisë arrest me burg për tre të dyshuarit.

Grupi hetimor i çështjes ka dyshime serioze se për tre të arrestuarit ka pasur tolerim nga ana e punonjësve të bankave që kanë lejuar lëvrimin e kredive kundrejt dosjeve false. Në seancën gjyqësore të masës së sigurisë, mësohet se Paulin Aliaj ka pranuar faktin se ka pasur bashkëpunim me punonjës të bankave.

“Drejtorët që kanë miratuar kreditë kanë marrë 30 për qind. Nëse janë dhënë 10 milionë lekë kredi, drejtorët e bankave kanë kërkuar të marrin 3 milionë lekë”, ka dëshmuar i arrestuari.

MASAT NË GJYKATË

Gjykata e Tiranës, bazuar në provat e mbledhura, ka pranuar kërkesën e prokurorit Ndini Tavani për të lënë në burg tre të arrestuarit. Paulin Aliaj, 25 vjeç, akuzohet se bashkë me shtetasit Elisabeta Imeraliaj, 25 vjeçe, dhe Edison Nuzi, 26 vjeç, ka marrë kredi në gjashtë raste me dokumente false.

Në gjashtë rastet, pas tërheqjes së parave, “kredimarrësi” nuk ka paguar asnjë këst pranë bankave, duke u bërë shkak për kontrollin e dosjeve që kanë rezultuar të falsifikuara. Kreditë mësohet se janë marrë në pesë banka të ndryshme. Denoncimi në polici në lidhje me skandalin është bërë nga vetë bankat e dëmtuara.

Pas lëvrimit të fondeve të kredive, përfituesit e parave mësohet se nuk kanë derdhur asnjë këst parash. Po kështu është vënë re se pronat e vendosura si garanci për kreditë në fjalë janë vlerësuar fiktivisht shumë më tepër sesa kushtojnë realisht.

SKANDALI I KREDIVE

Pas dëshmisë së dhënë nga i arrestuari gjatë aksionit “Kredimarrësit ekspres”, Prokuroria mësohet se ka nisur verifikimet në lidhje me çështjen. Burimet nga organi i akuzës thanë se u është kërkuar të gjitha bankave të vendit një listë me kreditë e dhëna për të cilat nuk është paguar asnjë këst.

Të gjitha këto raste do të verifikohen nga Prokuroria, e cila ka për qëllim dokumentimin e rasteve të abuzimeve me kosto të madhe financiare që mund të sjellin dëm për bankat dhe për qytetarët.

Në ditët në vazhdim pritet që Prokuroria të marrë në pyetje përsëri të arrestuarin Paulin Aliaj dhe dy bashkëpunëtorët e tij. Të dyshuarit pritet t’i merren të dhëna të detajuara për secilin rast të kredive të marra me dokumente false./panorama

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...