Published On: 1 Prill, 2016

Skandali i Gjykatës në Prishtinë: Ja si iu referohet të akuzuarve për terrorizëm (DOKUMENT)

7 qytetarë akuzohen për vepra që lidhen me terrorizmin, por gjykata tashmë mund të ketë ‘vendosur’ për rastin në fjalë.

Gjykata Themelore në Prishtinë, ku po trajtohen dhjetëra raste të të dyshuarve për vepra që kanë lidhje me ekstremizmin e dhunshëm dhe pjesëmarrjen e shtetasve të Kosovës konfliktin në Siri dhe Irak, ka shprehur vlerësimin e saj në lidhje me të paktën një rast.

Në seancën e parashikuar të hënën, më 4 prill, ndaj 7 të dyshuarve për vepra që lidhen me ekstremizmin e dhunshëm, në përshkrimin e veprës, gjykata ka shkuar “ISIS-at” [Orari i Seancave – Prill 2016].

Ky përcaktim, edhe pse është bërë jashtë sallës së gjykatës, dhe me gjasa nga administrata e gjyqësorit, ngre pikëpyetje mbi prezumimin e pafajësisë së të pandehurve.

Prokuroria Speciale e Kosovës ngriti aktakuzë më datën 7 maj 2015, ndaj Muxhahid Bravës, Hafiz Ahmetit, Naser Avdylit, Ibrahim Reshitit, Albert Berishës, Enis Begollit, Skënder Sylës, Hajdin Elezit, Hajrush Lajçit, Agron Likës, dhe Samedin Halimit.

Gjashtë nga të dyshuarit akuzohen për organizim dhe pjesëmarrje në grupe terroriste, ndërsa një tjetër për mbajtje në pronësi, kontroll, posedim apo shfrytëzim të paautorizuar të armëve.

Për të kuptuar më shumë mbi rikualifikimin terminologjik të veprave penale të përfshira në këtë rast, KALLXO.com i telefonoi zëdhënëses së Gjykatës Themelore në Prishtinë, Mirlinda Gashi, por ajo rezultoi e paarritshme.

Gjithashtu, ndërsa datat e seancave janë të muajit prill, emërtimi në krye të dokumentit thotë “për muajin mars”, por në këtë pikë, ky është problemi më i vogël.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...