Published On: 21 Prill, 2016

Skandal, urrejtja sllavo-enveriste nuk lejon rindërtimin e shtëpisë së Gjergj Fishtës, poetit kombëtar

 • Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro ka shpjeguar në studion e “Tonight Ilva Tare” arsyen se përse nuk është bërë rikonstruksioni i shtëpisë së At Gjergj Fishtës.

Në një debat me Drejtuesin e Departamentit të Kulturës në PD, Arben Skënderi, Kumbaro tha se ajo që aktualisht thuhet se është shtëpia e Fishtës është gabim, pasi sipas saj Fishta aty ka kaluar vetëm një pjesë të jetës.

Në lidhje me këtë problem, Kumbaro shpjegoi se ajo që quhet shtëpia e Fishtës ka pronarët legjitimë.

“Kjo shtëpi në të cilën Fishta ka kaluar një pjesë të jetës dhe që ka disa pronarë të tjerë të cilët janë edhe sot pronarë privatë të asaj banese ka pasur një interes nga ministria e Kulturës diku në vitet 2008 për të bërë ndoshta një restaurim për ta kthyer në muze. Ka pasur një kontestim shumë të madh nga pronarët sepse pikërisht nuk bihej dakord. Ata janë pronarë dhe njërën nga dhomat e asaj shtëpie që ka banuar për një farë periudhe Fishta dhe kjo e bën interesante sepse ka kaluar, por as ka lindur aty. Aty ku në fakt Fishta ka lindur sot nuk ekziston më, për fat të keq ajo në vitin 1994 është rrafshuar dhe aty ndodhet vetëm një objekt. Unë e shikoj me interes që aty ku ai vërtet ka lindur të mund të ndërtohej një memorial dhe më duket një projekt që mund të krijohej. Ndërsa në atë që quhet gabimisht shtëpia e Fishtës është një shtëpi, ku ai ka kaluar një pjesë të jetës së tij ku pronarët legjitimë janë aty, marrëdhënia me ta është shumë e vështirë”, ka thënë ajo.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/fascinuese-kush-jane-shqiptaret-studimi-i-shkencetarit-holandez-der-berg-video/

http://www.shqiptari.eu/cartet-milaim-zeka-nje-psikopat-nje-njeri-i-semur-mental-ka-kapur-gazeten-kosova-sot/

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Nina thotë:

  Une jam dakort me kete status. Shtepia e Fishtes duhet restauruar, por me ben pershtypje pse nuk u ndien kaq vjet keta “patriote” kur Salehu ndertonte kullen e Vicidoli qe priti vetem agjente serbe qe i leshonte kunder Kosoves. Ne se kjo behet per politike, kurre mos u befte.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Novruz Shehu thotë:

  Zot na ruaj o Mirela, moj kumbare e komunisteve qe gjene sebepe per te mos tu bere muze shtepia ku kabanuar Fishta!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 3. FEDE thotë:

  NA FAL Z. KUMBARO PO KETU NE NJI QYTET UNIVERSITAR NE ITALI QUHET PAVIA,VEC SE I JATI I AJSHTAJNIT KISH KALU CA VJET PUNE ME NJI FABRIK QE KISH LABORATOR,AJSHTAJN KISH ARDH PER PUSHIME ADOLESHENTE PAKES KOHE,ATY U INAGURUA KY LABORTAOR DHE U BE NJI PUBLIKIM PER KETE GJENI,SIKUR TE QE LINDUR E RRITUR KETU!!
  E DINI PSE?JO AQ DASHURI PER TE SE SA PER INTERESAT QE KA KY QYTET!UNIVERSITAR E MJEKESOR,TURIZMI NJI TJETER KOLLON!
  JU LUTEMI MESONI NGA BOTA SENA BEN STRUCA KUR JEMI SHQIPONJA!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...