Published On: 16 Gusht, 2016

SKANDAL: Sulmohet zyrtari i prokurimit i Ministrisë së Infrastrukturës për tenderin milionësh

Është sulmuar zyrtari i Prokurimit i Ministrisë së Infrastrukturës, Besim Tahiri nga pronari i firmës ALKO IMPEKS, Valon Ademi bëjnë të ditur burime të Gazetës Blic brenda Policisë së Kosovës.

Sipas këtyre burimeve, sulmi kishte të bënte në lidhje me një tender për zgjerimin e rrugëve, të cilin e kishte fituar kompania Al Trade.

Sulimin ndaj zyrtarit të  Ministrisë së Infrastrukturës e ka konfirmuar përmes një deklaratë për Gazetën Blic edhe zëdhënësja e Policisë së Kosovës, Flora Ahmet, e cila ka thënë se një person është dërguar në mbajte 48 orësh, pasi që i njëjti është akuzuar për kanosje.

“Me datën 20.07.2016 rreth orës 15:00 është hap rasti kanosje. Gjithashtu i njëjti rast është përsërit të nesërmen me 21.07.2016 rreth orës 09:00 në mëngjes, policia është marr me rastin me ç’rast ka arrestuar një person V.A, 1987 , i njëjti me urdhër te prokurorit është dërguar në mbajtje për 48 orë, aktualisht me rasti është duke u marr prokuroria ”ka thënë Ahemti, transmeton Gazeta Blic.
Në anën tjetër, i kontaktuar nga Gazeta Blic ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku nuk ka dashur të  japë komente, duke thënë se s’ka informata për këtë ngjarje.
Ndërsa kontakti me zyrtarin e sulmuar Besim Tahiri ka qenë i pamundur. Numri i telefonit i zyrës së Tahirit i cili figuron në ueb faqe nuk ka qenë në funksion.
Gazeta Blic, kupton se arsyeja se pse është sulmuar Tahiri, ka të bëjë me tenderin milionësh për zgjerimin e rrugës Prishtinë- Podujevë, tender ky i fituar nga AL TRADE  dhe jo nga ALKO IMPEKS.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...