Published On: 6 Gusht, 2016

Skandal: Serbët ndërtojnë kishë mbi monumentet arkeologjike iliro-shqiptare, me lejen e Qeverisë së Kosovës (Video)

Me leje të Ministrisë së Kulturës Rinisë e Sportit është ndërtuar një objekt kishtar i quajtur “Vizitatorium”, mbi vendbanimin arkeologjik të Budrigës në Komunën e Parteshit.

Arkeologu që ka udhëhequr ekspeditat në atë pjesë, Shafi Gashi, thotë se vendbanimi është shumë i rëndësishëm, sepse janë gjetur artefakte që dëshmojnë autoktoninë ilire.

Gashi pohon se vendbanimi është dëmtuar shumë nga ndërtimi i ri.

Por, nga ministria thonë se punimet nuk dëmtojnë asgjë dhe se objekti është ndërtuar për nevoja të qytetarëve të atjeshëm./klankosova/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...