Published On: 20 Mars, 2016

SKANDAL qeveritar: Kush po mashtron me Prilluzhën Kryeministri, opozita apo fashisti Stojanoviq!?

Në ditën që opozita thirri për protestë në Vushtrri për të kundërshtuar krijimin e komunës së Prilluzhës, më saktë disa fshtra serbe të Mitrovicës dhe Vushtrrisë në një komunë të re, Qeveria dhe kryeministri Isa Mustafa i quajtën trillime të opozitës.
Për një moment shqiptarët do të jenë hutuar sa vërtetë do ta kenë marrë si pohim dhe deklarim të drejtë. Por, nuk vonoi shumë, madje as orë, dhe pikërisht është zëvendësi i Isa Mustafës në qeverinë e Kosovës, i cili jo vetëm flet për krijimin e komunës së Prilluzhës, por madje kundërshtarët i quan fashistë.
Pra, i pari i qeverisë i quan trillues dhe dashakeqës opozitën sepse po gënjejnë e mashtrojnë opinionin kur thonë se do të krijohet një komunë e tillë serbe, e numri dy, zëvendësi i Mustafës thotë se po kjo opozitë është fashiste po e kundërshton, sepse sipas tij krijimi i komunës serbe është i pandalshëm.
Kryeministri Isa Mustafa para se ta demantojë opozitën duhet ta pastrojë oborrin e vet, dhe se të dëshmohet se është kryeministër i fortë siç është me shqiptarët e opozitës, të jetë edhe me serbët e kabinetit, dhe jashtë tij.
Pra, nuk mund të ekzistojnë dy të vërteta në qeveri, dhe një trillim i opozitës. Nëse në mënyrë sekrete po bashkëpunon opozita me serbët, dhe se po bën lojë duke protestuar këtë duhet ta thotë Qeveria, pasi ta argumentojë këtë shërbimi inteligjent i Kosovës.
Dhe me këtë do të dilnin mashtrues opozita dhe pushteti serb në Qeveri. Por, nëse ka bashkëveprim, atëherë Isa Mustafa i ka dy argumente që ta dëbojë nga qeveria, Branimir Stojanoviq.
Qeveria e Kosovës deklaroi të premten se projekti për formimin e komunës serbe të Prilluzhës është një trillim i opozitës, ndërsa zëvendëskryeministri në mbrëmje e sulmoi opozitën, se ata që janë kundër komunës së Prilluzhës janë jo vetëm antiserb, por fashist të gjithë ata që po e kundërshtojnë me protesta krijimin e një komune të re serbe në Prilluzhë e Plemetin, ndërsa ai e vizitpoi bashkë me të dërguarin e Serbisë në Kosovë Marko Gjuriq.
“Kjo tregon çfarë idesh kanë ata njerëz, çfarë duan dhe si e shfaqin gatishmërinë e tyre për të përdorur të gjitha metodat, përçmimet, protesta të dhunshme, idetë fashiste për të ndalur çfarëdo të drejte, vetëm për të realizuar qëllimet e tyre themelore fashiste”, ka thënë Stojanoviq.
Dhe çuditërisht ndaj kësaj nuk kan reguar as opozita. As nuk e ka kërkuar shkarkimin e tij. SHQIPTARI.EU

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Fadil thotë:

  Qeveri me serbo-shkije!

  Gjithçka e keqe, -e tej stërkeqe,
  Aspak nuk i koritë-përnatë e përditë,

  Me mashtrime, me hajni, me tradhti,
  Kanë ardhur dhe po mbajnë pushtet,

  Serbë e shkijë, asgjë tash mos t´ju habitë,
  O shqiptare dhe juve, o shqiptarë ,

  Të mobilizohemi natë e ditë,
  Ta rrëzojmë këtë të keqe, kryeneqe,

  Qeveri kuislinge sa më parë!
  Kosovës t´i ecin, pastaj punët mbarë!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Xhafe Leci thotë:

  Gabime të mëdha janë duke bërë, pozita dhe opozita. Një organizim për uljen në një tavolinë, pozitë opozitë, është më se i domosdoshëm, për gjetjen e gabimeve përmes dialogu dhe debateve dhe, për marrjen e vendimeve të interesave tona të përbashkëta kombëtare. Përndryshe vendi po shkonë drejtë një kaosi të pakontrolluar…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...