Published On: 31 Mars, 2016

Skandal në Shtëpinë e Foshnjes në Durrës, kujdestarja dhunon fëmijën 3 – vjeçar

Këtë herë bëhet fjalë për një fëmijë të moshës 3 – vjeç e gjysmë, i Shtëpisë së Foshnjes në Durrës, i cili është dhunuar barbarisht nga kujdestarja e këtij institucioni, Dafina Fama.

femija 22

Ky rast është konfirmuar për gazetarët e “STOP” nga punonjësja e Shërbimit Social, Daniela Deliallisi.

punonjesja sociale

Daniela Deliallisi: Fëmija ndodhet në institucionin tonë. Kam ardhur në punë, kam parë një shenjë tek fytyra. Kam pyetur stafin se çfarë ka ndodhur, pastaj kam njoftuar Drejtoreshën e institucionit.

Gazetarja: Ajo e cila ka ushtruar dhunë është kujdestarja?

Daniela Deliallisi: Është kujdestarja që punonte këtu në institucion, por tani nuk ndodhet më.

femija 1

Gazetarja: Prej sa vitesh punonte në institucion?

Daniela Deliallisi: 3 vjet.

Daniela Deliallisi: Është një fëmijë që ka ardhur i porsalindur, nuk është fëmijë i ndrojtur, por duhet të kuptoni edhe ditën e sotme që ka qenë shumë e lodhshme, jo vetëm për djalin, por për të gjithë ne, stresuese, alarmante më saktë. Është fëmijë shumë i dashur dhe shumë aktiv.

Dhuna e ushtruar ndaj fëmijës u konfirmua edhe nga Drejtoresha e këtij institucioni Heroina Duka, e cila tha se janë marrë masat e nevojshme për largimin e menjëhershëm të kujdestares. Duka e cilësoi gjithashtu këtë si një akt të patolerueshëm.

drejtoresha

Drejtoresha: Në lidhje me situatën e pazakontë që ka ndodhur me datë 29. 03. 2016, njoftohem nga punonjësa Sociale e Qendrës, Daniela Deliallisi ku më thotë se duhet të shkoja urgjentisht në Qendër. Njoftoj Shefen e Sektorit Social, Zonjën Migena dhe nisemi tek Qendra ku është fëmija.

Gazetarja: Çfarë rezultoi kur shkuat në vendngjarje?

Drejtoresha: Fëmija ishte pak i skuqur në faqe, siç duket me ndonjë shuplakë, megjithatë e çfarëdolloji të jetë, qoftë edhe verbale ajo quhet dhunë, nuk ka rëndësi se sa është dhunuar, pak apo hiç fare, por e rëndësishme është që për fëmijët, të paktën për ata të cilët janë jetimë, që na është besuar ne rritja dhe përkujdesja, në këto drejtime, ne jemi të patolerueshëm, toleranca është zero. Për këtë akt që ka bërë, ajo nuk e meriton të punojë në institucionet e Përkujdesit Social dhe kërkoj largimin e menjëhershëm të kësaj kujdestareje, e cila ka ushtruar dhunë.

Gazetarja: Është larguar apo jo?

Drejtoresha: Absolutisht që po.

femija3

Në raportin mbi dhunën e fëmijës, thuhet:

Shenjat e fëmijës në fytyrë dhe në trup dukeshin qartë për një dhunim të tmerrshëm fizik nga ana e kujdestares ushtruar drejt fëmijës.

Dukeshin qartë shenjat e duarve në fytyrë dhe në ije, si dhe mavijosjet e fëmijës.

Kjo ndodhi pasi fëmija kishte defektuar në mbathje gjatë qëndrimit në kopësht. Fëmija konfirmoi dhunën dhe emrin e kujdestares, Dafina Fama. Këtë e bëri gjatë bisedës larg dhunueses, pasi në prani të saj fëmija nuk fliste. Kjo konfirmon jo vetëm dhunën fizike, por edhe atë psikologjike të ushtruar kundrejt fëmijës. Fëmija 3 – vjeçar tregoi se kujdestarja e kishte goditur disa herë dhe ndihej i frikësuar kur shikonte kujdestaren.

Ndërsa kujdestarja nga ana tjetër është justifikuar duke thënë se shenjat e fëmijës janë shkaktuar nga rrëzimi në tualet.

femija4

Në raportin e mësipërm gjithashtu thuhet se ky nuk është rasti i parë i ndodhur me kujdestaren Dafina Fama, por një rast i përsëritur i sjelljeve të papërgjegjshme përkundrejt fëmijëve./tvklan.al

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...