Published On: 6 Qershor, 2016

SKANDAL/ Në QSUT pacientët e toksikologjisë kurohen me ilaçe të skaduara (FOTO)

Një skandal i vërtetë në Pavionin e Toksikologjisë, në QSUT. Sipas burimeve investigative të gazetës zathur.net, mësohet se prej një muaji në këtë pavion, personat të cilët kanë varësi nga alkooli apo droga po kurohen me ilaçe të skaduara.

Përgjatë gjithë muajit maj, pacientët që vuanin nga varësia ndaj alkoolit janë kuruar me ilaçe të skaduara, të cilat janë shumë të dëmshme për shëndetin e pacientit.

Skandali vazhdon pasi shefi i toksikologjisë, z. Zinih Sulaj dhe zv/kryeinfermieri Artur Alimani janë denoncuar mediatikisht nga pacientët, por personat në fjalë kanë arritur ta mbyllin çështjen. Edhe pse zv/kryeinfermieri Alimani është pezulluar nga detyra për rastin në fjalë, ai përsëri vazhdon të kryejë funksionin e tij në farmacinë e spitalit (kryeinfermieri, foto 1 dhe 2).

Efekti i Narolex të skaduar tek pacientët:

Narolex është një medikament i familjes Naltrexone, i cili përdoret për të trajuar të sëmurët që kanë varësi nga alkooli. Për moshat adulte duhet të kryhet me program trajtimi të plotë. Narolexi është një antagonist narkotik, përveç varësisë nga alkooli ai bllokon edhe efektet e narkotikëve si heroina dhe drogat e tjera të forta.

Efektet anësore të narolexit janë: Dhembje dhe djegie të forta të stomakut, djegie dhe skuqie të syve, dhembje të rrugëve të frymëmarrjes, humbje ekuilibri, ethe, aluçinacione, depresion nervor dhe disa sëmundje të tjera mendore, ulje e oreksit, dhimbje të pjesëve të jashtëme të këmbëve dhe humbje peshe.
Në rastin e varësisë nga droga, 15% e pacientëve kalojnë në depresion me idene e vetëvrasjes. Efekti kryesor i padëshiruar është kur fillon humbje oreksi, ethe, këmbët e ftohta dhe temperaturë të pa ndërprerë. Në këto raste vdekja është e pritëshme.

Të gjitha këto simptoma vijnë si pasojë e mostrajtimit sipas rregullave me Narolex. Një nga këto shkaqe është edhe përdorimi i Narolexit të skaduar. Duke qënë se përdorimi i ilaçit të skaduar të çon në ndërprerjen e programit të trajtimit dhe rëndimin e gjëndjes së pacientit, në rrethana të paditura, pa shmangërisht ai kalon në gjëndje kome e deri në humbje jete. /Zathur/

ska1ska2ska3

skandal-qsut

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...