Published On: 5 Mars, 2016

Skandal: Kryetari Kllokotit mban katër C në zyre! S’ka shkollë për shqiptarët, është për serbët (Video)

LEXONI EDHE: http://www.shqiptari.eu/berisha-a-ju-kujtohet-raporti-xhavit-haliti-dyshohet-per-vrasjen-e-ilir-konushevcit-ukes-2/

http://www.shqiptari.eu/gani-geci-publikon-emrat-e-atyre-qe-thote-se-u-vrane-pas-shpine/

Sadat Fejza

E ashtuquajtura komuna e Kllokotit e udhëhequr nga kryetari serbë Sreçko Spasiq dhe nënkryetari i vetëzgjedhur Hasan Rashiti, i cili nuk i përfaqëson të gjithë komunitetin shqiptarë të kësaj ane, por e përfaqëson vetëm 25% të popullit, e kisha pyetur nënkryetarin ka e përfaqëson në këtë të ashtuquajturën komunë dhe kush ja ka dhënë besimin që me marr postin e nënkryetarit, sepse dihet mirë që nuk e ka besimin e qytetarëve, por nëse mendon që e ka pse nuk ka guxim të mbajë ndonjë tubim me banorët e të ashtuquajturës komunë të Kllokotit, por mban organizime me grupe nëpër oda apo nëpër kafene, pse nuk mbahen tubime me qytetarët për hallet që i kanë, por unë besoj që nuk i përfaqëson banorët, sepse banorët nuk e njohin si nënkryetar të ashtuquajturës komunë e Kllokotit.

Ku janë simbolet e Kosovës që nuk respektohen? Pse nuk respektohen ligjet e Kosovës, pse largohen punëtorët shqiptarë nga puna, pse në ambulancën e Kllokotit nuk kanë të punësuar shqiptarë? Pse në shkollën fillore të Kllokotit nuk lejohen nxënësit shqiptarë të vijojnë mësimin? Pse në fshatin Mogillë që është nën udhëheqjen e Kllokotit nuk punon ujësjellësi që disa vite? Pse ndriçimin i fshatit nuk kanë rrymë dhe nuk kanë ndriçim, ku janë premtimet për ujësjellësin e fshatit që të lidhet me ujësjellësin e Vitisë? Ku janë premtimet e dhëna?

Unë kisha kërkuar nga kjo komunë që të mos bëjë përçarje mes banorëve shqiptarë të kësaj anë sepse këta persona që e quajnë veten përfaqësues të komunitetit shqiptarë nuk e kanë marrë besimin as në zgjedhjet e fundit, por as që e kanë sot besimin që ti përfaqësojnë shqiptarët, ka mbaruar koha që këta matrapaz që të vendosin diktaturë ndaj qytetarëve të kësaj ane dhe të vendosin vet për këta banorë, kurse për të ashtuquajturin kryetar të Kllokotit kërkoj që të jap përgjigje pse i largon shqiptarët prej punës dhe kërkoi që në ambulancën e Kllokotit të hap konkurse për mjek dhe infermier shqiptarë dhe që emrin e shkollës fillore të fshatit ti ndërrohet emri si dhe nxënësit shqiptarë të Kllokotit të kthehen dhe ta vijojnë mësimin në fshat e jo të udhëtojnë me kilometra të tëra për çdo ditë, të respektohen simbolet e Kosovës, ligjet e Kosovës, që ti kthej punëtorët shqiptarë në punë, që i ka larguar pa kurrfarë arsye dhe të mos bëjë përçarje mes serbëve dhe shqiptarëve sepse ashtu kështu jemi disa të përçarë, kurse nga nënkryetari i vetzgjedhur kërkoi që të reflektojë me një dorëheqje të menjëhershme sepse nuk e ka besimin e popullatës, dhe kërkoi nga banorët e të ashtuquajturës komunë e Kllokotit, që të organizohen dhe ta zgjedhin udhëheqjen e re. Po ashtu kërkoj nga kryetari i nëndegës së LDK-së të fshatit Mogillë që ta thërras një tubim banorët e fshatit dhe të zgjidhet udhëheqja e re si dhe të zgjidhet kryetari dhe kryesia e kësaj nëndege, dhe të mos këtë përçarje të banorëve për përçarje partiake sepse më mirë është bashkimi i banorëve të fshatit se sa përçarja, dhe të dihet mirë dhe të jetë legjitim ai që e merr besimin, dhe të punojë për hallet e fshatit, kurse nënkryetari i të ashtuquajturës komunë, që të reflektojë me dorëheqje dhe që të organizoj një tubim, po nëse e merr besimin e banorëve për të qenë nënkryetar, atëherë le të udhëheq dhe le të jetë legjitim, e jo të jetë i vetëshpallur dhe si diktatorë.

I pyetur kryetari serb i komunës, ky diskriminues dhe antishqiptar, se pse nxënësit shqiptarë nuk mund të mësojnë, ai mu përgjigj, se nxënësit shqiptarë nuk mund të mësojnë në këtë shkollë sepse është shkollë serbe, dhe nuk kanë të drejtë dhe nuk pranon që të mësojnë në këtë shkollë shqiptarët. Ka qenë dhe do të jetë shkollë serbe, më tha.

Gjithashtu për ambulancën tha që ende nuk punon, por tha që është e serbëve dhe vendos Serbia në Bruksel. Po ashtu për ambulancën më tha se është e serbëve dhe nuk pranon që serbët të punojnë shqiptarët në këtë ambulancë sepse këtu vendos shteti serbë, e jo Kosova.

Ndërsa, sa i përket simboleve, tha që unë e kam simbolin të vendosur, dhe ajo është një foto me katër s (4 C të alfabetit serb, shenja të ultranacionalizmit).

U largova nga aty, ma shumë se sa i dëshpëruar me serbin,  me shtetin dhe politikanët tanë, që kanë pranuar çdo poshtërim!

Ai akuzohet si diktator edhe nga të tjerët, dhe madje edhe nga vetë serbët.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Fadil thotë:

  Kjo nuk është aspak skandal,për serbo-çetnikët katër -C ishte dhe është krejt normal,-ashtu si për shumë shipeca-politikë mendje bishtash këta msitreca që po kujtojnë se, me serbo-fashistët me bisedime lëshime-kapitulluese shqiptarët, me sukses kanë me ia dalë!…
  Këtyre ardhacakëve, këtyre pisave shovinsitë,duhet treguar një njëren dorë karrotën, në tjetrën grykën e alltisë që, ata pastaj të deyrohen t´i njohin vlerat shqiptarisë Abetaren, Flamurin Kuqezi e të tjera Kuqezi dhe detyrimisht të njohin shtetin e Kosovës, -përndryshe duhet të ikin kah sytë këmbët,-andej kah kanë ardhur në bashtinat e Serbisë! Poshtë armiqtë!
  Poshtë tradhtarët e Zajdenicës!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. florim bytyçi thotë:

  ja Asociacioni u komunave serbe! zyrtarët e këtyre komunave e konsiderojnë si pjesë të serbisë këto treritore të këtyre komunave. ja si po ndahet kosova

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...