Published On: 2 Korrik, 2016

Skandal: Kryeministri Rama po hetohet nga FBI-ja për korrupsion, bleu 80 mijë USD foton me presidentin amerikan

Edi Rama dyshohet të jetë përfshirë në një skandal të rëndë, teksa në vitin 2012 ka paguar 80 mijë dollarë si donacion për fushatën elektorale të Barack Obamas, para me të cilat shefi i qeverisë shqiptare ka tentuar të blejë një takim me presidentin amerikan. Veprimi i Ramës është i paligjshëm pasi legjislacioni amerikan i ndalon kategorikisht donacionet elektorale nga personat e huaj. Për këtë arsye një gjykate amerikane ne Nju Xhersi shpalli fajtor, Bilal Shehun, një shtetas shqiptar që jeton në Amerikë përmes të cilit mendohet se Rama ka kryer pagesën, që do i siguronte një takim me Barack Obamën. Shehu, i cili zotëron një kompani limuzinash në Xhersi e kreu donacionin për t’i mundësuar kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, i cili ishte atë kohë ishte udhëheqës i opozitës, të merrte pjesë në një takim për mbledhje fondesh për Obamën, në 8 tetor të vitit 2012 në San Francisko. Në event ishte i pranishëm edhe presidenti Barack Obama, çka do ti mundësonte Edi Ramës një takim me presidentin amerikan, të cilin do ta shiste politikisht në Shqipëri. Por pavarësisht donacionit të majmë, Edi Rama, u refuzua të merrte pjesë në darkë. Presidenti amerikan Barack Obama pranoi vetëm që të bënte një foto me kryeministrin shqiptar, i cili në atë kohë ishte lider i opozitës. Edhe pse gjykata amerikane dhe avokati i zotit Sheu kanë refuzuar të publikojnë emrin e zyrtarit të lartë shqiptarë, mediat amerikanë saktësojnë se ai është Edi Rama. Ky është një skandal i paprecedentë ku një politikan i lartë kryen donacion të paligjshëm në zgjedhjet amerikane. Por mister mbetet se ku i gjeti kryeministri i Shqipërisë 80 mijë dollarët, të cilat u derdhën si donacion në fushatën për rizgjedhjen e presidentit amerikan. Përveç faktit që ky është një veprim i paligjshëm, ka edhe dyshime të tjera, nëse a kanë qenë këto para nga burime të ligjshme, apo janë të ardhura me burime korrupsionin apo aktivitetet e tjera të jashtëligjshme.

Edhe Radio e New Jersey-t i bën jehonë donacionit ilegal të Edi Ramës/ Lajmi për donacionet e kryeministrit Edi Rama ndaj fushatës së rizgjedhjes së presidentit amerikan Barck Obama, është publikuar edhe në faqen online të Radios së Neë Jersey-t. “Një shofer limuzine i Bergen County ka pranuar se ka kaluar në mënyrë të paligjshme $ 80,000 nga lideri i Partisë Socialiste të Shqipërisë për fushatën e rizgjedhjes së Presidentit Barak Obama. Bilal Shehu, një 48-vjeçar shqiptar me nënshtetësi amerikane u deklarua fajtor të mërkurën për vetëdije dhe kryerjen qëllimisht të kontributeve dhe donacioneve të huaja. Ai rrezikon të dënohet deri në pesë vite burg”, – shkruan media amerikane. Është e paligjshme për fushata politike në SHBA të pranojë donacione nga burime të huaja.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...