Published On: 4 Gusht, 2017

Skandal/ Infermierja i jep morfinë të porsalindurit që mos të qante

Një rast skandaloz ka ndodhur në Verona, Itali ku një infermiere 43 – vjeçare është arrestuar pasi i ka dhënë morfinë një foshnjë të porsalindur për ta qetësuar nga të qarat. Sipas autoriteteve italiane, infermierja 43 – vjeçarja i ka dhënë morfinë vajzës natën e 19 marsit, për të pushuar së qari.

E porsalindura, një fëmijë vajzë, nuk kishte pasur deri në atë ditë asnjë problem shëndetësor për ta justifikuar dhënien e morfinës, ndërsa do të dilte nga spitali ditën e nesërme.

Pas marrjes së morfinës foshnja ka treguar probleme në frymëmarrje dhe për rrjedhojë foshnja u dërgua urgjent në kujdesin intensiv të fëmijëve, ku atje iu dha një ilaç i veçantë që shfuqizon efektet e barnave opioid.

Analizat mjekësore përcaktuan se çfarë i ishte shkaktuar fëmijës nga prania e morfinës në gjak.

43 – vjeçarja e arrestuar nuk ka treguar aspak shenja të pendimit. Ajo ishte shumë e ftohtë, ka thënë policia italiane.

A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...