Published On: 29 Shkurt, 2016

SKANDAL/ Diktatori i ri Muhaxheri: Do t’i përjashtoj kryetarët e nëndegëve të Pejës, që protestuan kundër zgjedhjes së Thaçit

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës në Pejë, Gazmend Muhaxheri duket se e ka përjetuar shumë rëndë rezistencën dhe pakënaqësitë e disa deputetëve dhe anëtarëve të LDK-së, që e kundërshtuan zgjedhjen e Hashim Thaçit president.

Kështu kanë thënë për Gazeta Blic, burime brenda mbledhjes së zhvilluar sot ndërmjet kryetarit të kësaj partie, Isa Mustafa me kryetarët e degëve të LDK-së.

Sipas këtyre burimeve, Gazmend Muhaxheri pos që ka kërkuar përjashtimin nga partia të 5 deputetëve që nuk morën pjesë në seancë, ai ka paralajmëruar se do t’i përjashtoj të gjithë kryetarët e nëndegëve të LDK-së në Pejë, që protestuan para Selisë Qendrore të partisë, për të kundërshtuar zgjedhjen e Hashim Thaçit president.

“Unë do t’i përjashtoj kryetarët e nëndegëve të mia, që ishin kundër vendimit të partisë”, kishte thënë Muhaxhiri, bëjnë të ditur burime të Gazetës Blic.

Në anën tjetër, Isa Mustafa i ka cilësuar 5 deputetët që nuk morën pjesë në seancë, frikacak e të papërgjegjshëm.

Madje, lideri i partisë sipas burimeve të Gazetës Blic, e kishte kërcënuar kryetarin e njërës prej degëve të LDK-së në Prishtinë, Halim Muqollin, duke i thënë se “nëse je kundër vendimeve të partisë dhe kundër meje, nuk e ke vendin këtu”.

Kjo përplasje ndërmjet Mustafës dhe Muqollit, kishte ardhur pasi kryetari i Degës së IV-të të LDK-së në Prishtinë, kishte kundërshtuar ashpër propozimin për përjashtim të 5 deputetëve që nuk morën pjesë në seancën për zgjedhjen e Thaçit president.

Pos Muqollit, edhe Haxhi Avdyli, kryetar i LDK-së në Prizren, e kundërshtoi ashpër këtë vendim.

Edhe kryetari i LDK-së në Podujevë, dhe njëri ndër njerëzit kryesor të kësaj partie, Agim Veliu nuk ka qëndruar indiferent ndaj zhvillimeve të fundit politike.

Ai e ka sulmuar deputetin Shpetim Bulliqi, i cili poashtu nuk kishte marrë pjesë në seancën për zgjedhjen e Thaçit president dhe i cili po e kundërshton marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi.

Gazeta Blic ka marrë vesh se në këtë mbledhje Veliu ka thënë se “Bulliqi s’është LDK dhe se nuk ka bazë familjare në LDK”.

Vjosa Osmani, Adem Salihaj, Anton Çuni, Shpetim Bulliqi e Hatim Baxhaku, janë 5 deputetët e LDK-së që nuk kanë marrë pjesë në seancën e zgjedhjes së Hashim Thaçit president./ Gazeta Blic

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Gjoni thotë:

    Muhaxherovsi ka ardhur nga Ora në LDK ndoshta ju kujtohet si kritikonte Rugoven.Kopilat e ardhur në LDK e kan infektue permbranda LDK-në me viruse serbo-sllave ku ju intereson vetëm kaerrika. LDK-ja duhet me u pastrue nga kopilat e huaj që tani po e fundosin partin e Rugoves.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...