Published On: 26 Gusht, 2016

Skandal dhe tradhti: Rrugët dhe hekurudhat e Kosovës në protokollin Shqipëri-Serbi

Shqipëria dhe Serbia synojnë t’i nënshkruajnë një sërë marrëveshjesh në fushën e transportit rrugor e hekurudhor, të cilat prekin edhe Kosovën. Këtë pritet ta bëjnë në takimin e Nishit, por pa pjesëmarrjen e zyrtarëve të Qeverisë së Kosovës.

Sipas burimeve të gazetës “Koha Ditore”, marrëveshjet do të arrihen mbi bazën e një protokolli i cili është nënshkruar në prill të vitit 2015, në kuadër të takimit të parë mes Komisionit të përbashkët Shqipëri-Serbi.

Takimi ishte mbajtur në përputhje me nenin 6 të Marrëveshjes bilaterale për tregti dhe bashkëpunim ekonomik, i nënshkruar në Beograd në maj të vitit 2005. Protokolli, i cili erdhi pas negociatave dyditore të zhvilluara në Beograd është nënshkruar nga zëvendësministrja e Zhvillimit Ekonomik të Shqipërisë, Tregtisë dhe Turizmit, Brunilda Paskali, si dhe sekretari i Ministrisë së Tregtisë, Turizmit dhe Telekomunikacionit të Serbisë, Stevan Nikçeviq.
 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    Se cfare mendon Serbia per Kosoven , ne shqiptaret e Kosoves ( jo kosovaret ) e kemi ditur prej kohesh sepse me serbet jetuam plote 45 vite , dhe me shume se kaq por , per keto dekada sa ishim “bashke “dhe dhunshem te perfshire , serbet ( i madh e i vogel ) , vete u identifikuan se kushe jane , cfare kane ne mendjet e tyre per tokat shqiptare dhe shqiptaret kurse , ne vecanti per Kosoven si pengese kryesore dhe e pakapercyeshme drejt bregdetit shqiptar.
    Ne shqiptaret e Kosoves ( jo kosovaret ), nuke e kemi te qarte se si autoritetet e shtetit shqiptar mund te bijne ne keto nivele poshtruese dhe e pranojne diktatin serb te ushtruar ne BE , qe Kosova te perjashtihet nga kjo marreveshje e rendesishme lidhur me autostraden dhe hekurudhat e Kosoves.Andaj , I porosisim dhe ua sjellim ne kujtese autoriteteteve te shtetit shqiptar dhe kr.ministrin Rama se parimet dhe interesat e kombit jane ceshtje mbi gjitha ceshtjet kurse , lakmia dhe interesat personale jane krejtesisht dicka tjeter dhe , ne emer te interesave personale dhe lakmise se te cenit dikushi nuke kane asgje te perbashket me interesat e kombit shqiptar.Te perbashket.Kane te perbashketa vetem interesat serbe , shtetit dhe kombi serb.Ne nuke duam te besojme se interesat e shtetit serb jane te njejta me interesat e popullit shqiptar sepse , ne shqiptaret e Kosoves jemi te bindur se eshte pikrisht e kunderta qe normalisht do te ishte edhe interesi i shtetit shqiptar.Sido qe te jete , pranimi i nenshkrimit te marreveshjes Beograd-Tirane me mbeshtetjen e BE nen ndikimin dhe trysnine e Moskes , pa prezencen e Prishtines eshte nji infantilitet dhe papjekuri politike, ” rezulltatet ” e se ciles do te dalin shpejt ne siperfaqe

    Përgjigjiuni
    Pelqej(8) Nuk Pelqej(2)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...