Published On: 30 Shtator, 2016

S’ka marrëveshje për kodin telefonik –“Serbia kërkon të uzurpojë asetet e telekomit”

Zyra për informim me anë të një komunikate për media njofton se, Sot, pas pesë ditësh të takimeve intensive për çështjet e kodit telefonik në Bruksel, nuk është arritur ende marrëveshja për implementim, me gjithë përparimet e vogla në disa aspekte.

“Ministrja Tahiri deklaron se gjatë gjithë kësaj kohe delegacioni i Kosovës ka mbrojtur interesat e shtetit, ka mbrojtur marrëveshjen për telekom dhe planin aksional dhe kategorikisht ka qenë i vendosur të mos pranoj kërkesat e palës serbe që dalin jashtë marrëveshjes për telekomin. Siç është thënë edhe më përpara pala serbe duke e shkelur marrëveshjen ka kërkuar shtrirje të antenave të telekomit në të gjithë Kosovën dhe ka pasur tendenca për t’i uzurpuar asetet e telekomit të Kosovës.” thuhet në komunikatë.

Delegacioni i Kosovës i kryesuar nga ministrja Tahiri kishte në përbërje edhe Dren Zeka, këshilltar kryesor politik i Ministres Tahiri, Gazmir Raci, këshilltar politik dhe koordinator politik i çështjes së telekomit, Kreshnik Gashi, koordinator teknik dhe kryetar i bordit të ARKEP, Ilir Imeri, shef i departamentit për komunikime elektronike në ARKEP, Rexhë Gjonbalaj, kryetar i bordit të Telekomit të Kosovës, Mehdi Latifaj, drejtor teknik i Telekomit të Kosovës, Gazmend Mejzini, kryeshef i Agjencisë për Regjistrimin e Bizneseve në Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë, Zana Bejta, udhëheqëse e departamentit ligjor në IPKO dhe Haxhi Bajraktari nga Ambasada e Republikës së Kosovës në Bruksel.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Sapo u dha lajmi se bisedimet per telekomin e Kosoves ne Bruksel deshtuan por , sipas rjedhes se ngjarrjeve , dita -dites po dele ne shesh se nji marreveshje per te mos u arritur mareveshja per kodin e ri tel. ( 00383 ) sii duket egziston…!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
  • fery thotë:

   …dhe kete per faktin e thjeshte se shteti serb ,me humbjen e Kosoves nga rrjeti telefonik serb (00381) , humb para dhe profit nga bisedat telefonike qe qytetaret e Kosoves bejne gjate nji viti dhe qe jane vlersuar nga ekspertet se mund te jene 50-100 miljon € / ne vit. Per kete vlere Serbia done kompenzim adekuat sepse , serbet jane popull parazit dhe e kane shume qejf dicka tu pike nga qielli sikur qe po.u pike ky profit i telefonise nga Kosova..!

   Përgjigjiuni
   Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...