Published On: 10 Tetor, 2016

S’ka datë për riformatizim të Qeverisë. Analistët besojnë në rënien e saj para vitit 2018!

Pavarësisht deklarimeve të kryeministrit, Isa Mustafa se së shpejti do të ndodh një riformatizim i Qeverisë së Kosovës, një gjë e tillë ende nuk ka ndodhur.

E zvarritja e kësaj çështjeje, ka bërë që analistët të jenë pesimistë se mund të ketë riformatizim në këtë qeverisje.

Faton Abdullahu, këshilltari i Kryeministrit për media i tha “Gazeta Blic” se nuk ka datë përfundimtare për çështjen e riformatizimit të Qeverisë.

Në rrethana që jemi tash nuk mund të japim datë se kur do të jetë ajo përfundimtare për riformatizimin e Qeverisë”, tha Abdullahu.

I pyetur nga “Gazeta Blic” nëse do të jetë kjo javë apo java tjetër kur pritet të ndodh riformatizimi, Abdullahu, nuk dha ndonjë përgjigje konkrete.

Bindja është mos me u vonua”, tha ai për “Gazeta Blic”

Faton Abdullahu, këshilltar i Kryeministrit
Faton Abdullahu, këshilltar i Kryeministrit

E zvarritja e kësaj çështje të paralajmëruar kohë më parë, nga njohësi i çështjeve politike, Bajrush Morina është cilësuar si e qëllimshme nga koalicioni qeverisës PDK-LDK.

Qeveria nuk po riformatizohet sepse nuk po do PDK-ja dhe Kadri Veseli. Qeveria nuk po riformatizohet sepse nuk po do LDK-ja e Isa Mustafa. Qeveria nuk po reformatizohet sepse disa prej zyrtarëve të lartë të shtetit duhet të “reformatizohen” që nënkupton duhet te humbin postet shtetërore të fituara me “merita” politike”, tha Morina për “Gazeta Blic”

bajrush-morina-i-bashkohet-ldk-s-euml_hd
Njohësi i çështjeve politike, Bajrush Morina

Analisti Morina, duke shprehur pesimizëm se mund të ndodh riformatizimi i Qeverisë, tha se më shumë beson në rënin e Qeverisë.

Nuk besoj se do të këtë riformatizim të Qeverisë. Madje më shumë besoj në rënie të Qeverisë para vitit 2018 se sa në riformatizim”, tha ai.

Qeveria e Kosovës është e përbërë nga 19 ministri dhe 21 ministra, dy nga ta janë pa portofol. Ky fakt e  bën Kosovën njërin ndër vendet me numrin më të madh të ministrive në Evropë, pavarësisht asaj se Kosova është edhe vendi më i varfër në Evropë.

Mustafa, dëshiron ti pasuroj njerëzit e tij!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...