Published On: 25 Dhjetor, 2015

Siriani i ambientuar në Prizren, ISIS është produkt i Assadit

Bekri Shishman është sirian që la vendin e tij 3,5 vjet më parë nga Lufta Civile që ka kapluar vendin. Ai tani ka hapur një biznes parfumerish në Prizren, duke i ftuar klientën me gjuhën e tij perfekte shqipe.

“Unë e kam ditur gjuhën shqipe edhe më parë, se nëna ime ishte shqiptare nga Gjakova,” thotë 48 vjeçari. “Babai im ka qenë psikiatër që ka studiuar në Sarajevë dhe atje ka takuar nënën e tij shqiptare. Edhe unë kam grua shqiptare me të cilën kam tre fëmijë.” Shishmani dhe familja e tij u detyruan të lënë Sirinë nga militantët e ISIS që luftojnë kundër regjimit të Bashar al Assadit.

“Kam lindur në Aleppo. Kur filloi kriza pritëm një vjet e gjysëm mos përmirësohet gjendja, por ata vetëm se u keqësuan,” thotë ai për Birn, përcjell Bota sot. “U frikësova mos rekrutohesha nga ushtria e Bashar al Assadit.”

Ai ka një motër që jeton akoma në Aleppo me kushte çnjerëzorë, pasi kanë një 90 minuta në ditë rrymë dhe një ditë ujë në tre javë.

Në lidhje me fajtorin e mbi 250.000 viktimave nga fillimi i Luftës Civile në Siri, bën fajtor Assadin dhe se, “ISIS është produkt i tij”.

“Dua të riktheme në Siri,” thotë Shishmani – “por vetëm atëherë kur të ndalet lufta.”

Në lidhje me shqiptarët që luftojnë në Siri ai mendon se nuk shkojnë për para, “por gjëja për të ndihmuar fenë.” Kjo sipas tij i keqëson edhe më tepër gjërat

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...