Published On: 15 Mars, 2016
Bota |

Sirianët: Do vazhdojmë rrugën me çdo kusht, edhe nëpërmjet Shqipërisë

  • Duket se në këtë hapësirë kohe të vendosur në Konicë emigrantët sirianë janë ambientuar me terrenin dhe ndihen mirë nga mikpritja e banorëve.

Por ata nuk kanë aspak qëllim të qëndrojnë më gjatë, sepse qëllimi I tyre është Evropa.
Madje ata shpresojnë dhe i bëjnë thirrje qeverisë shqiptare t’i ndihmojë në rrugën e tyre.

E pikërisht për këtë çështje, rreth orëve të pasdites së djeshme të 162 refugjatët sirianë janë thirrur në një takim nga drejtuesit lokal, ku u është bërë e ditur se qeveria greke është duke zhvilluar bisedime intensive me Shqipërinë dhe Italinë për mundësinë e zhvendosjes së tyre, raporton Top Channel.
“Po e dimë që jemi shumë afër kufirit me Shqipërinë dhe shpresojmë që qeveria shqiptare të na ndihmojë të kalojmë kufirin. Nëse nuk hapen kufijtë e Maqedonisë, sirianët do të kalojnë nga kufiri shqiptar”, thotë një sirian.

“Ne e dimë se ku ndodhet kufiri me Shqipërinë dhe ne jemi këtu se respektojmë qeverinë greke që na kanë thënë se do të qëndrojmë këtu 15 ditë e më pas do shohim se çdo ndodhë. Por nëse nuk do të ketë një vendim për ne, atëherë ne do të shkojmë vetë në kufirin me Shqipërinë dhe ne shpresojmë që qeveria shqiptare të na ndihmojë ne dhe të mos ketë më vuajtje si në kufirin maqedonas”, shton një tjetër.
Ngelet për t’u theksuar që deri tani nuk ka asnjë lajm të ri nga fronti i perëndimit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...