Published On: 16 Prill, 2016

Sipas Avni Arifit ja ku gabuan Vetëvendosje!

Njëri prej njerëzve kryesor të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Avni Arifi, ka thënë se asnjë parti në Kosovës s’duhet t’ia mohojë qytetarëve mundësinë e protestës.

Arifi ka thënë se gabimi i partive opozitare ishte anulimi i protestës së paralajmëruar më 26 mars që kishte dështuar për shkak të mospajtimeve të Vetëvendosjes dhe AAK’së .

“Nuk është gabim që të protestohet. Gabim ka qenë që të anulohet protesta e 26 Marsit e cila edhe ashtu ishte e vonuar sepse po bëhej pesë javë pas asaj të 17 Shkurtit”, ka shkruar Arifi.

Sidoqoftë, ky zyrtar i Partisë së Ramush Haradinajt ka thënë se protesta e thirrur nga AAK për 14 maj po organizohet tre muaj pas protestës së 17 shkurtit.

 “Asnjëra parti nuk ka të drejtë të privojë qytetarin nga e drejta për protestë”, ka shtuar ai.

Zyrtarët e Vetëvendosjes kanë thënë se ishte gabim i AAK’së që kishte thirr protestën pa koordinim paraprak me këtë parti politike, njofton gazetablic.com

Deri më tash, udhëheqësit e VV’së nuk e kanë konfirmuar pjesëmarrjen në protestën e 14 majit, derisa, NISMA për Kosovë e ka konfirmuar se do ta përkrahë protestën e organizuar nga Partia e Ramush Haradinajt kundër Qeverisë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...