Published On: 7 Shkurt, 2016

Sinadinovski, skenare të errëta kundër shqiptarëve ortodoks

Branisllav Sinadinovski, nismëtar i themelimit të Bashkësisë Fetare të Shqiptarëve Ortodoks në Maqedoni ka reaguar ndaj gazetarit maqedonas Vasko Eftov i njohur me emisionin “Në qendër”, i cili po përgatit një emision special, për të diskredituar shqiptarët ortodoks dhe për të futur huti dhe përçarje mes tyre.

Këtë e ka theksuar për INA, prof.dr. Branislav Sinadinovski.

branislav

Sipas tij, Eftov në disa raste e ka ftuar dhe i ka bërë obstruksione të ndryshme vetëm e vetëm për ta pasur në emision, pasi që siç mësohet është përgaditur skenarë përçarës, duke gjetur protagonistë edhe në familjen Sinadinovski, dhe krejt kjo nuk ka asnjë lidhje me misionin kombëtarë të këtij personaliteti dhe botuesi të librit “Shqiptarët ortodoks në Maqedoni”.

Ja se çfarë shkruan në letrën e tij publike.

Leter e hapur e z Branislav Sinadinovski gazetarit maqedon z Evtov nga Kanal5 ne

OD ALBANSKO MAKEDONSKITE ODNOSI, ZAVISI OPSTANOKOT NA OVAA DRZAVA.

Mbi 35 vite nuk kam perkthyer nga maqedonishtja por per hire te opinionit jashta maqedonise i hyra punes qe te perkthej kete leter per nder te opinionit te gjere jashta maqedonise. Ka gabime ne perkthim por ato nuk jane shume irrituese per moskuptim sepse ishte nje kerkese e disa miqve te mi. Me rrespekt pranoj komente me korigjime nga materjali ne fjale.
Leter e hapur e z Branislav Sinadinovski:-
Ju falemderit per ftesen e derguar me 03.02.2016 per pjesmarrje ne emisionin tuaj. Ju informoj se ne emisionin tuaj i cili nuk emitohet direkt por ai incizimi me vone perpunohet dhe montohet sipas deshires tuaj.
Nuk mund te marr pjes ne emisionin tuaj per disa shkaqe.
– une si pjestar i regjistruar i bashkesise fetare te Shqiptareve ortodoks ne Rep e MKs, por jo i kishes Shqiptare ortodokse, sic keni shenuar ju ne ftesen tuaj ku nuk keni shenuar fjalet- Republikes te MKs-. Ju si gazetar do te ishit te obliguar te me informonit se bashku me ftesen tuaj me emra dhe mbiemra per pjese marresit analiste, historian apo figura fetare etj apo edhe te ashtuquajturit familjare te mi apo edhe ndonje Shqiptar.
Pas regjistrimit te Bashkesise fetare ortodokse ne RMs dhe pas atakimeve jo civilizuese te dy pjestsreve fetar ortodoks, anetar te sinodes kishes ortodokse te MKs, dhash nje pergjigje ne gazeten Dnevnik, ashtu qe nuk kam se cfar te them me teper per kete teme. Nese doni me teper te informoheni per kete problem ne fjale, lexoni 4 librat e mia per maredhenit mes shqiptareve dhe maqedoneve ku i kam dhene te gjitha pergjigjet. Si dhe pergjigjet per dallimin mes kisha ortodokse Shqiptare si dhe bashkesia fetare Shqiptare te cilat dallime ju nuk i dalloni.
Nuk e shoh te aresyeshme per kete teme as ftesen e te ashtuquajturve familjare te mi me cilin qellim apo teme ata nuk kan asgje te bejne por, qe nuk jane familjare te mi se cfar qellimi apo shkaqe nuk kane maredhenie te mira me mua. Ju doni qe edhe ata me peshtyerjet mundshme te tyre ne mua ti perdorni ato si lajm senzacional. Nuk mund te marr pjes ne emisionin tuaj edhe per ate se ju mes celularit me cinizem dhe ironi te skajshme duke me pagezuar! zoteri, zoteri Banko ishte nje ftese nencmuese dhe duke me informuar se une duhem “patjeter” te marr pjes ne emisionin tuaj, kjo paraqet edhe nje lloj kercnimi per mua nga ju. Mandej edhe sa i perket fteses tuaj deri ne fund e derguar me celular ku thoni se po ju dergoj informim me lenie tragu- shkrese se ishit te ftuar ne emision. Ftesen e njejte une nuk mund ta kuptoj ndryshe pos si nje alibi per ju per pshtyerjet qe doni ti emitoni kundra dhe nga ana e te ashtuquajturve familjare te mi per nje informim tuajin ne gjith opinionin e maqedonise.
Sa per informim tuajin ju njoftoj juve dhe opinionin e gjere te maqedonise se nga ana e kishes ortodokse te MKs eshte bere nje ankese deri te gjyqi suprem i MKs per anulimin e regjistrimit te bashkesise fetare ortodokse shqiptare ne republiken e MKs. Prandaj edhe ne kete konteks kerkoj qe te lexohet para fillimit te emisionit tuaj te incizuar dhe sipas deshires tuaj ne montazh ta informoni opinionin e gjere ne MK.
Une per permbajtjen e letres time do ta informoj pronarin e Kanal5, opinionin e gjere ne MK, si dhe perfaqsuesit e korit diplomatik te akredituar ne MK.
NGA MAREDHENIET MES SHQIPTAREVE DHE MAQEDONEVE MVARET DHE EGZISTIMI I KETIJ SHTETI. DONI QE JU KETO MAREDHENIE TI PERKEQESONI.

 
Displaying 5 Comments
Have Your Say
 1. Fatmir thotë:

  Shume vite RTM bente vizita ne kto fshatra ku ende 8shte kjo pjese ne shenjrster te nacioalizmit dhe dhe shovenizmite sllavo maqedo asve qe nga friga e 300.000 shqtarve ortodpks qe do te deklarohen shqiptare,me te dejt edhekishenortodokse autpqefale shqiptare

  Maaedonasit do te humbin shum ne thessrin e grabitur ngs kultura shqiptare folklori veshjs arti kultura

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Essat Bilali thotë:

  Ai Eftovi, nuk duhet të shkojë të psikologu, por të psihiatri, ku e kanë vendin të gjithë shevenistët. Z. Sinadinovski juve jeni jo vetëm një trim I vërtetë, por edhe një hero shqiptar, sepse, e keni ngritur zërin, edhe në atë mes shovenist, me guxim, madje me heroizëm, për një të vërtetë të madhe, madje të shenjtë. Prandaj unë si studjues, kritik dhe author jo vetëm ju përshëndes, por edhe ju uroj shëndet dhe punë të mbarë!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)
 3. Nusret Sulejmani thotë:

  Z. Eftov eshte nje papigo i ndyre i cili deshiron te krijoje opinion kunder cdogjeje qe eshte shqiptare, por nuk do te ia arrije,ky njeri duhet te shkoje tek psikologu sepse edhe pse kujton se e kerkon te verteten, ai manipulon,po shqiptaret jane me te mencur se sa mendon ai!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 4. Hamit Sadiku thotë:

  Ju lumt juve jeni nje pishtar,ku zbuluat dhe luftoni nje padrejtesi,qe Shqiptareve nder shekuj zu behet.Kimuniteti Ortodoks eshte nje realitet te ne dhe eshte Indi yne.Qendroni se e drehte vonon po nuk harron.Vasko Eftov eshte vetem nje provekator dhe argat qe kush e paguan per ate punon.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(0)
 5. Suzana Demiri thotë:

  Ky z.Eftov është i edukuar me urejtje dhe rrena ndaj shqiptarëve,sepse kanë frigë nga e vërteta. Por mos haroni se e vërteta vonon por gjithmon del.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...