Published On: 17 Shtator, 2016

Si u vra Gani Paqarizi nga serbi i zënë rob

A kishte luftë çlirimtare në rrethin e Llapushës? (4)

 

Shkruan: Sinan Kastrati

 

KASTRATI, Fisi Kastrat

Burrat më të njohur e trimat më të mëdhenj nga kjo familje, Familja e Agallarëve të Fshatit Zatriq e Turjakë janë të shumtë. Ata janë me fis KASTRAT. Fisi Kastrat është i njohur që nga koha e Gjergj Kastriotit -Skënderbeut.

 Kastrioti, mbiemri i Skënderbeut është nga Kastrati (Historia e popullit Shqiptare pjesa e I dhe e II, bot. I “Rilindjes”, Prishtinë).

Halili e Musa, kaçakët e parë shqiptarë, janë të fisit Kastrat. Kanë jetua në Obranxhë të Llapit te kushërinjtë, Selim Abrangja e Avdullah Hoxha, Kastrat deri sa janë vrarë tradhtisht nga dhëndëri, Beta Syla, i cili ka qenë i martuar me Humen, motrën e Musës dhe Halilit në Shkodër (kështu i përshkruan Kënga ”Fryni era u qel taraba” dhe libri, drama ”Halili e Hajrija” K. Jakova.

 Dan Zatriqi, udhëheqës i luftës së Nishit, më 1878, është nga Zatriqi, me fis Kastrat. Kënga popullore e përshkruan Dan Zatriqin më së miri për trimërinë në “Prej Prokuples deri n`Nish… na u mush rruga plot dervish”. Në fund të këngës thuhet “Nami i Pash Maliqit e Shpata e Dan Zatriqit”. Është një këngë popullore me temë historike që këndohet edhe sot, por më rrallë, në festa e gëzime të ndryshme familjare, si në fejesa, dasma. Nga këngëtarët e vjetër e kanë kënduar Muhamet Kajtazi e Xhelir Islami nga Turjaka, Salih e Feriz Krasniqi, Ali Paci…, Beq Jaha, Sylyman Kastrati, Dul Zenuni, Lam Tapalli etj.

 Shaban Palluzha, udhëheqësi i Kryengritjes së Drenicës, më 1945 është Kastrat.

Do ti hyja në hak sikur mos ti përmendja edhe Bacën Hasan Zatriqin, kaçakun më të njohur, më të rrezikshëm, më trim e më të pastër. Avdi Hamidin, i cili i pari e ka thye frontin e luftës dhe ka hy në Urën e Kalashinit, për me iu dal në mbrojtje të popullsisë së pambrojtur shqiptare të Novi Pazarit nga çetnikët e drazhistët serbë në fillim të luftës së dytë botërore. Pas Avdi Hamidit nëpër flakët e pushkës ka hy Haxhi Fazlia i Carravranës dhe i treti, frontin e ka thye Sadri Hyseni nga Damaneku, vëllai i gjyshes time, Nanës Didë -Gjyzide). Të tjerët që nuk duhen harrua, janë:

Adem Uka, vëllai im

Mustafë Balia, djali axhës, vëllai i Jakup Kastratit

Shaban e Hasan Danin, djemtë e Dan Hamidit, kushërinjtë të afërm

 Selami Dula e Sami Heli, djem të axhallarëve, të gjithë nga Turjaka

Hasan Zatriqin e njoh. Ka vdekur në fund të viteve të 1960-tave. Ka vdekur edhe Avdi Hamidi e Mstafë Balia, u prehshin në paqe!

Të gjithë të përmendurit janë të afërm për nga gjaku me Familjen e Agallallarëve të Zatraiqit përgjithësisht dhe të asaj të Ali Agës veçanërisht.

 Shabani, Shaban Palluzha për herë të fundit te Ne, në Turjakë ishte në dasmë kur është martua Salih Xhemejlia, nipi i Brahim Agës me Fizën, motrën e Jetish Fejzës e bijën e Fejzë Islamit, nga Bubaveci. Afërsisht, viti 1937 ka qenë. Në dasmë kanë qenë edhe Ramë Bllaca… posllanik në skupshtinen e Beogradit … e krent më të njohur të serezit të Rahavecit, Bajrakit të Astrazubit dhe të Kosovës e të Shqipërisë, ndërsa këngëtarë kanë qenë Muhamet Kajtazi e Xhelir Islami nga Turjaka dhe Salih e Feriz Krasniqi nga Vll. Drenofci.

Imer Seferi

 • Imer Seferi, gjyshi i autorit të shkrimit Sinan Kastratit

 

Jakup Kastrati      

Jakupi e Halili janë të trungut të kësaj familje, Familjes së Ali Agës.

Jakup Bali Kastrati është i Familjes së Avdullah Agës ndërsa Halil Azem Kastrati është i asaj të Hasanit, vëllezër.

Prandaj ky shkrim është vazhdim dhe plotësim i asaj që ka mbetur pa u thënë për Jakupin, Halilin… Fetah Rudin … dhe “Gjyqin e Hagës”, në fshatin Çabiq të Klinës.

Jakup Kastrati ka lindur dhe është rritur në Turjakë. Punon si mësues biologjie në fshatin Turjakë, komuna e Malishevës. Është i martuar dhe ka (është babë i) gjashtë fëmijë-ve. Me profesion është mësues biologjie. Ishte Kryetar i LDK-së për komunën e Malishevës dhe kryetar i parë i kësaj Komune, pas “lufte”, në zgjedhjet e para të lira e demokratike në vitin 2000.
Jakupi ka qenë nxënësi më i mirë i gjimnazit të Malishevës, gjenerata e parë e gjimnazit “Ramiz Sadiku” e Rahovecit, paralelja e ndarë në Malishevë që u hap më 1971/1972. Ishin shokë gjenerate dhe klase me Gani (Selman) Krasniqin nga Carralluka, ish kryetar komune, Ragip Begajn, tash kryetar komune, i “Nismës” dhe autorin e këtyre rreshtave (Sinan Kastratin nga Turjaka, tash me vendbanim në Suedi) në klasën e parë, dytë dhe të tretë kur ia ndalin rritën gjimnazit, udhëheqësit politikë të komunës së Rahovecit. Ai ishte, gjithashtu studenti më i dalluar e me notën me mesataren më të lartë në fakultetin e shkencave të natyrës, dega e Biologjisë, në UP-në bashkë me Daut Rexhepin nga Klina, Bislim Bislimin nga Vitia e Ruzhdi Kuqin nga Suhareka.
Jakupi filloi punën për herë të parë si mësues në fshatin Lubizhdë më 1975/1976 disa vjet, me ndërprerje pastaj në gjimnazin “17 Nëntori” në Malishevë si dhe ishte drejtor shkollash disa mandate si në Lubizhdë e Turjakë. Në Lubizhdë pati nxënës Isni Kilajn e Gani Paqarizin të cilët më vonë do të bëheshin me ”nam e nishan” në këtë trevë, njëri me politikë e tjetri me patllakë”.

Displaying IMG_0027.JPG

 •  Shtëpia e Isuf Paqarizit, ku ishte vendosur zyra amerikane

Gani Gjemë Paqarizi bëhet “komandant”. Është vrarë në mes të korrikut më 1998, në fshatin Bellacerkë të Rahovecit në mënyrë tepër poshtëruese për një ”ushtarak me përvojë” e “komandant”, nga një shka “civil” (?), i zënë “rob” nga Ganiu. Me Ganiun (në “limuzinë”) ka qenë edhe Isuf Gashi nga Drenofci i Zatriqit, me plis të bardhe pas kreje i ulur në karrigen e parë, ndërsa pas tyre, në karriga ka qenë shkau.

Duhet thënë edhe kjo se në Rahovec Ganiu e zë “rob” një shka dhe pa e kontrolluar fare e fusin shkaun në kerr. Kur këta “shlirohen”, duke vozitur e të “dehur” duke dëgjuar muzikë, shkau e nxjerr patllaken dhe e vret në kerr të ”vetin” Ganiun kurse Isufi mbetet veç një troh ”gjallë”. Thuhet e çka s`thuhet por … çobanët e Bellacerrkës e kanë nxjerr “hakin” dhe e kanë marr gjakin e Ganiut, “kry për kry”!.

rugovakastrati

 • Presidenti Rugova, autori Sinan Kastrati dhe Jakup Kastrati, ish kryetar i LDK-së në Malishevë

Si kryetar i LDK-sC Jakupi ishte bashkëpunëtor i ngushtë dhe besnik i madh i të madhit Ibrahim Rugovës që punuan në vitet më të vështira të fund shekullit dhe mijëvjeçarit të kaluar, 1998, 1999. Jakupi, në mbledhjet e rregullta javore të LDK-së, që mbaheshin të premteve në Prishtinë, nga fshatrat e Malishevës shpesh shkonte e vinte në këmbë, afro 100 km. rrugë bashkë me Cen Deskun, Sadri Robajn e ndonjë tjetër vetëm e vetëm që ta informonte popullatën e asaj ane për më të rejat pasi që Kosova ishte në terr informativ.

Kur drejton i keqi, popullin e merr dreqi! (pop.).

(Po kush ishin këta burra që bënin kaq shumë zhurmë e qonin kaq shumë pluhur, më 1998, 1999 në rrethin e Llapushës?)

Këta burra ishin nga rrethi i Malishevës (asnjë malishevas) dhe emisarët që vinin nga Drenica e “dreqi e i biri”, si “ndihmës”. VIJON/ SHQIPTARI.EU

 

Lexoni edhe: 

http://www.shqiptari.eu/rrogetari-nga-kurdistani-qe-i-kishte-sherbyer-bali-ages/

http://www.shqiptari.eu/a-kishte-lufte-clirimtare-ne-rrethin-e-llapushes-3/

http://www.shqiptari.eu/a-kishte-lufte-clirimtare-ne-rrethin-e-llapushes-2/

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Zoteri Leci, mire se na erdhe! Na ke munguar nje kohe te gjate. Shoresoj se keni kaluar pushime te kendshme ne Kosove.
  Besom i nderuari Leci se nuk e kam pasur te lehte te shkruaj per disa nga keta “personazhe” te mia. Nuk kam pas rruge tjeter, veq ti paraqes ashtu qysh jane se po te kisha mundesi do ti “gdhendesha” me dalte e teshlice qe te marrin formen e njeriut.
  Shumicen, siq e kam thene me heret i njoh.
  Por, por.,
  Xhafer, gezohem qe u lajmerove!
  Ne fund, do tivpublikoj disa letra me vleresime, vrejte e keshilla per pjeset qe jane botuar.
  Sinan Kastrati, Suedi
  Malmö, 18 shtator 2016
  sinan.kastrati@hotmail.com

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Xhafer Leci thotë:

  Shkrim shumë i mirë dhe interesant. Por shumëçka na bënë të mësojmë nga gabimet tona për mungesë të kuadrave pofesioniste… Ju lumtë zotit Kastrat !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...