Published On: 26 Maj, 2016

Si u vodhën 3.8 milionë euro nga makina e bankës? Dënohen 5 policët privatë

Gjykata e Tiranës shpalli fajtor për “shpërdorim të detyrës” administratorin e shoqërisë private që duhet të siguronte transportin e 3.8 milionë eurove, që u grabitën më 3 dhjetor 2015 në rrugën e Rinasit nga disa persona të veshur me uniforma policie.

Për të njëjtën akuzë u fajësuan edhe pesë policët privatë që shoqëronin mjetin e blinduar, ku gjendeshin paratë e një banke të nivelit të dytë në kryeqytet. Referuar vendimit të gjykatës, të gjashtë të pandehurit u dënuan me 4 vjet e 8 muaj burg në total.

Në analizë të provave, gjykata ka vlerësuar se të pandehurit nuk kanë reaguar ndaj pesë personave të veshur me uniforma policie, të armatosur e të maskuar, të cilët arritën t’u vjedhin ngarkesën e parave që po transportohej drejt Rinasit.

Sipas vendimit, të pandehurit, jo vetëm që nuk kanë reaguar me armë apo manovra të tjera, por edhe kanë lehtësuar kryerjen e veprimeve të grabitësve. Gjykata shprehet se shoqëria e administruar nga i pandehuri Artan Mane në kohën e ngjarjes nuk ka pasur drejtues teknik dhe se nga veprimet e të pandehurve, në kundërshtim me ligjin, ka ardhur pasoja r rëndë e vjedhjes së shumës prej 1.8 milionë GBP, 800 mijë USD, 200 mijë CAD dhe 200 mijë AUD.

Në momentin e ngjarjes, i pandehuri Agron Ademi ka qenë shofer i mjetit të blinduar ku gjendeshin paratë. Në automjetin shoqërues “Mercedes-Benz”, i cili drejtohej nga i pandehuri Niko Prifti, kanë qenë edhe të pandehurit Eduard Metillari, Agron Lloha dhe Alban Sharra, raporton “Panorama”.

RRUGETIMI I PARAVE

Kur në blind janë ngarkuar paratë, ky mjet ka vijuar të ecë përpara, ndërsa autovetura e firmës SHRSF “Rogat 1” ka vijuar normalisht pas tij, sipas procedurës standarde.

Itinerari i lëvizjes, sipas deklaruesve, ka qenë me drejtim duke nisur nga banka në zonën e ish-Bllokut, përgjatë bulevardit “Zogu I”, Rr. “Fortuzi”, Rr. “Mine Peza”, më pas djathtas për të dalë në rrugën e Unazës te kryqëzimi i Rr. “Don Bosko”.

Automjetet kanë kaluar vendin e njohur si “Zogu i Zi” dhe kanë hyrë në rrugën drejt autostradës Tiranë-Durrës, duke ecur deri në mbikalimin e Rinasit. Atje, automjetet i janë drejtuar njëri pas tjetrit Rinasit.

GRABITJA

Pas disa qindra metrave, përgjatë rrugës nga Mbikalimi i Kasharit drejt Rinasit, autoblindi “Fiat” ka frenuar menjëherë për shkak se para tij ka dalë duke ndaluar një fuoristradë, ngjyrë e errët. Drejt mjeteve të SHRSF “Rogat” ku ishin ulur shtetasit e arrestuar, janë afruar pesë persona me veshje policie ngjyrë si blu, me xhepa anash, me jelekë dhe me këmbale si të policisë.

Në dorë kishin armë automatike secili dhe i kanë kërcënuar direkt duke qëlluar me një varre –çekiç xhamin e mjetit të blinduar dhe kanë urdhëruar shoferin të hapë derën e blindit. Dy prej autorëve i janë drejtuar mjetit tip “Mercedes” ku ishte trupa e shoqërimit që janë afruar nëpërmjet të dy anëve të makinës ku ata ishin dhe kanë qëlluar edhe me armë në formë presioni.

Konkretisht, sipas tyre, i kanë urdhëruar të hidhnin armët në tokë dhe kanë thyer xhamin e pasmë të makinës tip “Mercedes-Benz” nga ana ku ishte i ulur shtetasi Agron Lloha dhe pasi e kanë kërcënuar, i kanë marrë armën këtij të fundit.

Më pas, dy nga autorët mbanin të bllokuar punonjësit e shërbimit që ndodheshin në autoveturën “Mercedes-Benz”, ndërsa tre autorët e tjerë kanë hyrë në furgonin e blinduar dhe kanë marrë thasët e ngarkuar me paratë.

AUTORET

Sipas deklarimeve, autorët ishin pesë persona, të përshkruar si me trup mesatar, të mbushur, me konstrukt të rregullt trupor, me gjatësi rreth 175-180-cm, me veshje si të policisë në dukje ngjyrë blu, me xhepa anash, me jelekë dhe me këmbale, me maskë në fytyrë si të Forcave Speciale, me syze në sy.

Ndërsa referuar zërit të tyre, shtetasit nën hetim kanë shpjeguar se besonin se ishin në moshë relativisht të re, me dialekt si të zonës se Jugut ose Shqipërisë së Mesme. Personat ishin të shpejtë në lëvizje dhe aktivë të gjithë.

Pozicionet e tyre ishin të ndara, pasi disa qëndruan te blindi dhe dy te makina ku ndodhej personeli i shoqërimit. Të gjithë autorët mbanin me vete armë kallashnikov.

DENIMET

Artan Mane 8 muaj burg

Agron Ademi 8 muaj burg

Alban Sharra 10 muaj burg

Eduard Metollari 10 muaj burg

Niko Prifti 10 muaj burg

Agron Lloha 10 muaj burg

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...