Published On: 14 Mars, 2016

Si u rekrutua nga CIA Mehmet Shehu?

Çfarë pretendon studiuesi Thimo Bare në pjesën e dytë të Exclusive “Spiuni Made in Albania”, lidhur me akuzat agjenturore ndaj Mehmet Shehut. Fakte dhe dokumente të asaj që është pjesa më e errët e regjimit komunist, ajo e Sigurimit të Shtetit. Si lindi, si u ngrit, si rekrutoheshin spiunët dhe lojërat e sigurimit me shërbimet e huaja. Çfarë zbuloi realisht sigurimi lidhur me Mehmet Shehun, rekrutimin e tij që në rini nga CIA dhe deri tek vetëvrasja?

Enver Hoxha nuk e kishte problem që t’i quante bashkëpunëtorët e tij nga komandantë legjendarë në poliagjentë, tradhtarë e puçistë. Pasi asgjësoi shumë nga njerëzit që e mbështetën në marrëzitë e tij, ai mbërriti tek Mehmet Shehu.

27 vjet kryeministër i vendit, Shehu u vendosë me shpatulla pas muri me pretekstin se njëri nga djemtë e tij ishte fejuar me volejbollisten e talentuar të Dinamos, e cila rridhte nga një familje e deklasuar.

Studiuesi Thimo Bare thotë: “Nuk del poliagjent. Poliagjent duhet të jesh i shumë zbulimeve. Vetëm i njërit del Mehmet Shehu. Del i CIA-s. Misha e kishte pseudonimin: Mehmet Ismail Shehu”.

Mehmet Shehu mendohet se është rekrutuar në shkollën teknike amerikane në atë kohë, drejtues i së cilës ishte “Harry Fulz”. Babai i tij u përpoq shumë që i biri të mësonte në një shkollë prestigjoze. Sipas bashkëpunëtorit të vjetër shkencor Thimo Bare, pikërisht në këtë kohë, në vitin 1932, Mehmet Shehu është rekrutuar si agjent i CIA-s.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Avdi thotë:

    Tani kur i akuzuari nuk është më gjall dalin shumë zvarranik dhe hedhin hipoteza duke rënë në mjerim moral pasi i vdekuri as nuk mund tëmbrohet dhe as nuk mund të deshmoj.Amerikanetangleyet , ujugosllavet kurr nuk kan rreshtur së vepruari për rrëxim të regjimit të Hoxhes.Janë me qindra shqiptar që janë derguar në aso misione dhe i kanë lënë eshtrat dike kaluar kufirin, janë me qindra ushtar të vrar në kufi duke mbrojtur kufirin e Atdheut te tyre.Po minimin e bregdetit kush e beri dhe kush i konfiskoj arin Shqiperis.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...