Published On: 16 Tetor, 2016

Si t’i kurojmë me mënyra alternative tumoret e vezoreve

Tumoret më të shpeshta të vezoreve janë kiste. Këto janë qeska të mbushura me lëng dhe me hormone mjaft të mëdha, në varësi nga lloji i hormoneve që përmbajnë, kistet janë edhe shenjat.

Kur kistet përmbajnë hormone femërore, sidomos estrogjene, japin pubertet të parakohshëm tek vajzat e reja, gjakderdhje tek gratë, që mund të rishfaqen edhe pas ndërrerjes së zakonshme. Merrni 4 lugë gjethe të përbërë nga 50 gr lëkurë dushku, 40 gr lajthi, 60 gr lule kulumbrie e gjethe plepi të zi.

Hidhen në 1 litër ujë dhe lihen të zbuten për 5­6 orë, pastaj zihet për 5 min. Ena lihet e mbuluar në qetësi për 10 min. Kullohet duke hedhur pak lëng limoni dhe ëmbëlsohet me majlt. Pihet 1 filxhan 3 herë në ditë. Brokula është një perim i mrekullueshëm që quhet sallatë, por më të efektshme janë rrënjët, sesa lulja.

Merrni 2 herë nga 1 lugë kafeje me rrënjë të thata e të grimcuara. Pihen me një gotë çaj për 1­2 muaj rresht. Ajo të ndihmon në rritjen e imunitetit e rezistencës dhe lufton qelizat kanceroze.

Qendrat farmaceutike Kroate dhe Maqedonase kanë filluar të shfrytëzojë rrënjë të brokullës në kapsulë, se janë më të pranueshëm për organizmin dhe është i mirë për të gjithë. Po kështu veprohet edhe për tumoret në mitër./­ Gazeta Shendeti

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...