Published On: 11 Maj, 2016

Si të shkrini mishin në mënyrë të shpejtë dhe të shëndetshme?

Doni të piqni mish për darkë, por nuk e keni nxjerrë disa orë më parë nga frigoriferi? Kujt nuk i ka ndodhur?

Nëse nuk doni ta ngrohni mishin në mikrovalë dhe të mos vonoheni për të gatuar darkën, mjafton të merrni dy tenxhere metalike. Njërën kthejeni përmbys dhe vendosni qesen e mishit.
Sipër vendosini tenxheren tjetër të mbushur me ujë. Prisni 5-10 minuta (varet sa trashë është prerë mishi), dhe mishi do të jetë gati për t’u gatuar.

Si funksionon? Metalet janë një përcjellës i mirë i nxehtësisë dhe veçanërisht alumini është një përcjellës i mirë i nxehtësisë së ambientit, e cila mundëson në shkrirjen e shpejtë të mishit.
Pesha e ujit, duke ushtruar presion rrit sipërfaqen e kontaktit, kështu që përçohet më shumë nga nxehtësia e ambientit, e cila çon në një kohë më të shpejtë të shkrirjes.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...