Published On: 31 Gusht, 2016

Si të humbni peshë dhe të ndiheni të relaksuar

Puna intensive, stresi, shtatzënia, kanë ndikim të madh në peshën dhe metabolizmin tuaj.

Kur ndihesh jo në formë është më e lehtë të biesh viktimë e nervozizmit, lodhjes dhe depresionit, ja përse është e rëndësishme të rigjesh harmoninë në nivelin fizik dhe mendor.

 Ja si të vish në formë me lëvizje të thjeshta:

Praktiko vrapin- Të vraposh stërvit zemrën dhe shkarkon tensionin. Aktiviteti fizik, i bashkuar me përfitimet e diellit stimulon prodhimin e endorfinës dhe e ndihmon trupin të dobësohet.

Detoksikimi – Shfrytëzo ditët e nxehta të verës për të mbledhur gjethe e lule që mund t i përdorësh për çaja të ndryshme. Kujdes duhet t’i njihni bimët që do të përdorni në mënyrë të saktë.

Gatuaj më shumë – Sa herë u qëllon të hani gjënë e parë që ju qëllon ? Shpesh sakrifikojmë kohën për të gatuar, por t’i dedikosh mjaftueshëm kujdes ushqimit të jep një ndihmë të rëndësishme për shëndetin dhe mirëqenien mendore.

Lëviz ECO- Të ecësh në këmbë ose me biçikletë është ekologjike, të bën të kursesh benzinë. Ecni të paktën 30 minuta në ditë.

Zakone të mira dhe të këqija– Ke gjithmonë një karamele në çantë? Mos i bli më. Të humbasësh zakonet e këqija është e thjeshtë. Për të evituar nxehtësinë pasdite mbaj në çantë një banane, e pasur me kalicum. Gjatë vakteve pini ujë, pasi favorizon pastrimin e trupit.

Shfrytëzo internetin- Në internet ka shumë propozime si mund të stërviteni në kushtet e shtëpisë.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...