Published On: 9 Korrik, 2017

Si të hiqni “të nxirat” (mavijosurat) shpejt në mënyra natyrale

  • Shenjat e nxira përveç se janë shumë të dhimbshme nuk janë aspak estetike dhe duan një kohë relativisht të gjatë për t’u hequr.

Ja disa mënyra natyrale që ndihmojnë në zbehjen e tyre brenda 2 ditëve:

Vitamina K: është një mënyrë mjaft efektive për të trajtuar koagulimin e gjakut dhe
dëmtimin e indeve. Ajo gjendet në perimet me gjethe jeshile, kryesisht tek brokoli, kale dhe lakra e brukselit. Hidhni pak lakër Brukseli, kale dhe brokoli në mikser dhe përziejni derisa të formohet një masë  homogjene. Masën e krijuar vendoseni në zonën e nxirë dhe lidheni me napë. Mbajeni për 1 orë.

Uthull molle + ujë i ngrohtë: bëni disa herë në ditë kompresa me ujë të ngrohtë dhe uthull molle në zonën e nxirë.

Qepë: kanë veti anti-inflamatore dhe ndihmojnë në  riparimin e qelizave të dëmtuara të lëkurës si dhe lehtësojnë dhimbjet. Lagni një napë me lëng qepë dhe vendoseni në zonën e nxirë.

Kuvendi i Gjilanit miratoi emrimin e rrugës: "Mërgimtarët e Gjilanit" në shenjë nderimi e falënderimi për kontributin e juaj për Lirinë, Pavarësin dhe Republikën! #Mirësevini n'shpi!
A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...