Published On: 6 Prill, 2016

Si ta lehtesoni Menopauzen, sipas Mjekësisë Tradicionale Kineze

femer

Menopauza është një proces natyror tek gratë. Pas saj, shumë gra mund të shqetësohen nga disa simptoma që vijnë si pasojë e shtimit të energjisë yang (energjikë dhe agresivë) që kanë në trup.

Mjekësia kineze ka mbi 2 mijë vjet që i trajton problemet gjinekologjike me akupunkturë dhe mbi 5 mijë vjet me barna bimore.

Akupuntura dhe bimët kineze mund të kthejnë ekuilibrin e brendshëm në trup.

Megjithatë duhet të merrni dhe disa masa të tjera.

  1. Reduktoni ose hiqni dorë nga sheqeri.
  2. Mos konsumoni shumë kafe, alkool, çokollata, coca-cola etj
  3. Konsumoni më shumë ushqime të pasura me triftoftan si gjel deti, banane, fiq.
  4. Konsumoni më shumë ushqime të pasura me fito-estrogjen dhe progesterone.

5.Gjithashtu mos harroni të hani më shumë brokoli, lakër dhe lulelakër.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...