Published On: 25 Mars, 2016

Si ndodhi tragjedia ajrore e Ohrit ku humbën jetën 116 mërgimtarët shqiptarë (Video)

Muamedin Istrefi nga fshati Veleshtë i Strugës në momentin e tragjedisë  ajrore një nga  më të mëdhat në Maqedoni e ndodhur në  20 nëntor të vitit 1993, ku humbën jetën 116 persona,  ndodhej në aeroportin e Ohrit në pritje të udhëtarëve që do të vinin nga Zheneva e Zvicrës.

Ai tregon se, duke qënë se shumica e tyre ishin nga Kosova kompania ku ai ishte i angazhuar si shofer, e kishte udhëzuar që udhëtarët e avionit ‘’AvioImpex’’ t’i transportonte drejt Kosovës.

’’Në ora 23 e 20 minuta ishim në aeroport ku na priste përfaqësuesi  i kompanisë ”Avioimpex” i cili na tha se kemi disa probleme me fluturimin, sepse akoma nuk dihej se ku do të ateronte avioni, në Shkup apo në Ohër.Mbas disa minutave shikojmë se disa persona të kompanisë dalin në teracë dhe po shikonin avionin që po bënte rrotullime në liqen në atë momentë u dëgjua një bucitje e fortë ,në momentë të gjithë në nxituam në dalje dhe menjëherë u pa një flakë e madhe dhe pas shpërthimit të parë u dëgjua plasja e dytë si dhe një zjarr më i madh në krahun e djathtë të avionit. Me të dëgjuar shpërthimin e dytë përfaqësuesi i kompanisë filloi të qaj .Në atë momentë ora ishte 23 e 55 minuta para se të rrëzohej aeroplani dritat e zakonshme ishin të ndezura ndërsa ato të kaltërtat ishin të ndezura vetëm në afërsi të dy aeroplaneve të parkuar.Një person nga aeroporti filloi të kërkoj kuotën 154 dhe pa se aeroplani është rrëzuar në afërsi Gorencës dhe Llokoceres në vendin Zabel në të njëjtin drejtim u nisëm edhe ne por nuk arritëm ta lokalizojmë avionin e rrëzuar.Më vonë na lajmëruan se është lokalizuar vendi i rrëzimit të aeroplanit dhe ne u rikthyem sërish në aeroportë ‘’thotë  ai.

Istrefi si një nga dëshmitarët e pakët që pa nga toka tregjedin ajrore të Ohrit thotë se atë kohë duke qënë se pjesa më e madhe e atyre që e pësuan nga kjo tragjedi ishin nga Kosova qytetarët shqiptar të Strugës dhe Ohrit u bënë mbështetja kryesore për familjarët e viktimave që kishin ardhur nga Kosova.

Ai duke e parë ngjarjen tashmë nga një prespektivë tjetër kohore thekson se kjo tragjedi nuk u ndricua asnjëherë plotësishtë edhe pse në opinion u la të kuptohet se faji ishte te pilotët .20 nëntori i vitit 1993, ishte një datë tragjike  për 116 udhëtarët dhe anëtarët e ekuipazhit të aeroplanit të rrëzuar,  ndër të cilët ishin katër pilot rus, dy stjuardesa dhe dy stjuard nga Maqedonia dhe 108 udhëtar, ku 80% ishin kosovar dhe 20 %  ishin shtetas të Maqedonisë. (KOHA/Strugalajm.com)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...