Published On: 24 Janar, 2016

Si ju tregon trupi juaj kur i mungon një vitaminë?

Mungesa e elementeve kyçe në trup mund të përcaktohet duke përdorur një vetë-ekzaminim të thjeshtë, e cila është shumë e rëndësishme për të moshuarit.
Vitaminat janë elemente thelbësore që mbajnë trupin e njeriut në ekuilibër, duke bërë të mundur funksionimin. Cila është rëndësia e tyre për punën e secilit, madje edhe qelizat më të vogla në trup, fakti se mungesa kronike e vetëm një prej tyre mund të shkaktojë sëmundje më të rënda.

Kjo vlen veçanërisht për të moshuarit, në të cilën raporti i vitaminave mund të jetë ndërprerë nën ndikimin e një sërë faktorësh. Me ta mungesa më e zakonshme është e vitaminës B 3, deficiti kronik i të cilit çon në pelagër, një sëmundje që karakterizohet nga dermatiti, diarre dhe dementia (dmth. Mode 3D).

Për fat të mirë, një mungesë por edhe sasia e tepruar e një elementi, i cili mund të jetë po aq i rrezikshëm, është pasqyruar në pjesë të caktuara të trupit nga fazat më të hershme të çrregullimit.

Prandaj, është e mjaftueshme për të vetëm të ndiqni shenjat që trupi ynë dërgon dhe të perceptohen ato në- flokët, thonjtë, lëkurë … Prandaj, asgjë nuk duhet t’i lihet rastësisë dhe simptomat individuale konsiderohen shenja të moshës, sepse njerëzit me moshë të avancuar, ashtu sikurse edhe të rinjtë, me një dietë të përshtatshme mund të rezultojnë në një ekuilibër të vitaminave në trupin tuaj.

Plasaritjet, thonjtë e butë dhe të valëzuar

Shpesh tek thonjtë mund të vëreni disa nga shenjat e para tëmungesës së vitaminës. Kur është fjala për këto pjesë tek majat e gishtave, në duart dhe këmbët, nëse ato ndodhin në thekse të ndryshme, pika të bardha , kjo është zakonisht një simptomë e qartë e mungesës së vitaminës B, dhe vitaminës C.

Tringëllimë në veshë

Tringëllimë në veshë, ose zhurmë konstante në veshë, e cila bëhet më keq pas ekspozimit ndaj tingujve me zë të lartë apo muzikë të zhurmshme, është e lidhur me një mangësi të vitaminës B 3, B 12 dhe E. Megjithatë, ekspertët thonë se ajo mund të jetë një nga shkaqet e sëmundjes , shkaku i të cilit është ende i panjohur.

Rënia e flokëve

Flokët zakonisht humbasin pamjen e mirë në qoftë se trupi ka pak vitaminë B 2. Pasojat janë rënia e flokëve, humbja e shkëlqimit dhe flokë të brishtë.

Ekzemë, puçrra në fytyrë

Nivelet e paekuilibruara të vitaminave në trup janë manifestuar në pjesët më të theksuara në trupin e njeriut të – lëkurës. Kështu, u gjet se shfaqja e sëmundjeve të tilla si pezmatimi i lëkurës dhe ekzemës, të cilat përfaqësojnë një sërë të kushteve inflamatore të lëkurës, shoqërohen me një mangësi të vitaminës B 2, B 3, B 6, C, dhe A. Përveç kësaj, për shkak të deficitit të vitaminës A, lëkura e disa njerëzve bëhet shumë me vaj dhe të mbyllen poret. Për të njëjtën arsye ka puçrra në fytyrë, e cila është e lidhur edhe me shfaqjen e mungesës së vitaminës B 5, B 6, E.

Sytë e lodhur

Vitamina A është shumë e rëndësishme për të pamurit, dhe në rast të mungesës së tij është ashtëquajtur ‘verbëri nate’, që është një humbje e plotë e të pamurit në dhomat e erreta ose gjatë orëve të mbrëmjes jashtë. Mungesa e vitaminës B2 në disa njerëz mund të manifestojë lodhje në sy përkundër gjatësisë së mjaftueshme të gjumit.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...