Published On: 5 Prill, 2016

Si ngjante ti rekrutonte të burgosurit politik, sigurimi i shtetit

 • A ishin demonstratat e ’81-shit ë organizuara dhe kush ishin organizatorët? (9)
 •                       (Fletë të shkëputura nga Ditari im)    
 •  
 • Sinan Kastrati

Sadik Blakaj ishte i burgosuri më i “autoritetshëm” në dhomën e burgut në burgun e Ferizajit. Në krahasim me të burgosurit e tjerë ai ishte pak më i vjetër se të tjerët, rreth 32 vjeçar. Të tjerët ishin më të të rinjë dhe të dënuar për vepra të tjera, kundërvajtëse, si vjedhje, rrahje.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/sadik-blakaj-vrasesi-i-gervallajve-dhe-kadri-zekes-eshte-ibrahim-kelmendi/

 

Po vjetërsia nuk ishte ajo që e dallonte Sadik Blakajn nga të burgosurit e tjerë. “Hallet” për Kombin Shqiptarë dhe Kosovën  Republikë ishin arsyet qe ai ishte në ”burg”. Për këtë, Sadiku kishte shumë respekt nga të burgosurit (dhe disa gardianë shqiptarë).

Atë e nderonin të gjithë të burgosurit sepse, thoshin ata: është qe 5 vite në burg. Sadiku ishte i vetmi që kishte libra, laps e fletore e ndonjë gjësend që ne të tjerët nuk e kishim. Të burgosurit e tjerë, nuk iu interesonte politika e as nuk dinin kush është kryetar i komunës, por nuk kishin libra e as laps e fletor.

Unë u gëzova shumë që e “gjeta” një të “burgosur politik”, si Sadik Blakajn sepse pas gjithë atyre vuajtjeve, edhe pse jo kohë të gjatë, mu duk sikur të kisha shkua në shtëpi. Pastaj, me gjithë respektin që kisha për të burgosurit e tjerë si, Rexhep Dabërdolin e Tahirin dhe një të riut që erdhi në burgun e Prishtinës, sa isha unë atje, bisedat ishin më “të sinqerta” e më “serioze” dhe më me kuptim me Sadikun. Pra të burgosurit që unë kisha qenë me ta ishin për vepra të tjera dhe nuk na shkonin llafet, përveç mahive dhe lojës së shahut, në kohën “e lirë”.

Sadiku mu afrua mua posa shkova në dhomën e burgut në Ferizaj. Nuk e di pse. Ndoshta pse isha më i ri apo pse punoja edhe unë në arsim, sikurse ai që kishte “punuar” Sadiku. Ai më afroi afër vetes dhe mua mu duk sikur ndjeva një lehtësi, një siguri më të madhe e mbrojtje më të sigurtë me të. U ndjeva i privilegjuar që Sadik Blakaj, i burgosur politik shumëvjeçar  më “pranonte” mua të flas e të shoqnohem me te. Sadiku u “interesua” me dijt çka ka ndodhur “jashtë” burgut gjatë kohës sa ai ishte brenda. Unë i tregova shkurt, në formë të një kronike të thatë, sikur në lajmet e RTK-së, për atë që kishte ndodhur në Prishtinë. Edhe ai më tregoi si ishte burgos në Pejë. Punoja si profesor i gjuhës shqipe në gjimnazin e Pejës dhe para nxënësve në orën e mësimit thash se veprat e Sinan Hasanit nuk vlejnë asgjë, janë rrena, filloj rrëfimin e tij Sadiku. Ai mu “hap” por edhe unë përveç që u gëzova, fillova me i tregua çka kishte ndodh më 11 e 26 mars të vitit 1981, gjerësisht. Kishim kohë të mjaftueshme prandaj fillova me ia tregua Sadik Blakajt “historinë” time, që nga koha kur isha nxënës i gjimnazit … kur isha burgos, si nxënës, maturant për herë të parë, më 1974 … pse isha përjashtuar nga shkolla, kur isha në Shqipëri, për herë të dytë, më 1979, ngjarje e ndodhi që mua më kishin ndodhur e që mendoja se Sadik Blajt do ti pëlqejnë e ai do të më besoj më shumë. Demonstratat ia përshkruajta si është më së miri, krejt ngjarjen që e kisha parë dhe ia tregova emrat e të gjithë shokëve, studentëve, njerëzve që i kisha njohur dhe takuar më 11 dhe 26 Mars dhe më herët. Nuk e besoja që ai ishte punëtor i sigurimit shtetëror.

Kam bindjen që edhe sot po të kisha qenë me të në burg, prapë do t’i tregoja ato që i pata thënë atëherë. Nga natyra Sadiku ishte shumë i qetë, dhe nuk tregonte shenja të një njeriut të pabesë, që s`e mban fjalën, të keq, spiun, kriminel e sadist, siç në të vërtetë kishte qenë ai. Nga veshja ishte i thjeshtë, modest e elegant që lente përshtypjen e një intelektuali të madh, punëtori të zellshëm arsimor e patriotit të devotshëm. Pamja e tij, djalë i hijshëm, “për syret” siç thuhet në popull “syni i keq mas e paftë”!. Sjelljet i kishte shumë të matura me të burgosur ndërsa fjalët i kishte me “karar”. Edhe kur “qortonte”, na bindte se ka shumë të drejtë. Përuleshim para tij, e ia “hiqnim kapelën” për nder e respekt!.  Nga “goja i qitke mjaltë”.

Por, Sadiku nuk kishte qenë ai që unë e kam mendua dhe i kam besua. Ai kishte qenë punëtor i msheft i SHSSH të Jugosllavisë për Kosovë i cili mua më ka sjellur shumë probleme, që edhe ashtu nuk i kisha të pakta.

Pas këtij rasti, kur Sadiku e kishte dorëzuar letrën time SHSSH, mua më thirrnin më shpesh në zyrat e SPB-së në Ferizaj inspektorët e sigurimit që vinin nga Prishtina dhe më pyesnin mua por kurrë nuk më shkonte mendja se Sadik Blakaj e kishte dorëzuar letrën time në SHSSH, në SPB-në. Unë dyshoja mos janë burgos Xhevat Durmishi, Skënder Gashi, Izedin Krasniqi, Haki Berisha, Nuhi Syla, Behxhet Krasniqi …  dhe Milazim Krasniqi, tash profesor universiteti, Nexha, e fejuara ime etj. sepse për këta më pyesnin më shpesh inspektorët, emra që i kisha përmend në letrën time… Më pyesnin edhe për Jusuf Gërvallën, aktivitetin e tij e revistat ilegale që dilnin jashtë e ne i shpërndanim në Kosovë.

Frigohesha se mos Izedini ka pranuar që unë ia kam dhënë revistat ilegale për Milazim Krasniqin me i lexua, të cilit ia kisha premtuar. Frigën e kisha mos po gjinden ato revista ilegale e edhe Milazimi po burgoset. Pasojat dihen.

Kjo letër më vonë më ka nxjerr shumë telashe, probleme e dyshime edhe tek të afërmit,  miqt e mi… dhe shkaku i saj është izolua (e burgos) Xhevat Durmishi, si ushtar në Bihaq të Bosnjës e Skënder Gashi, mjekë, ish shokë të studimeve që kishim shkua ushtarë të njëjtën ditë. Ata, sa më kujtohet, i kishin prua në Tuzëll, në izolim. Por unë nuk e dija se edhe ata i kam pas shumë afër, me “banesë”, një muri në mes na ndante.

Haki Berisha nga Komarani ishte burgos dhe gjatë kontrollimit të shtëpisë iu kishin gjetë edhe disa libra që unë ia kisha dhënë për me e përgatit provimin e Letërsisë së Sotme, Peezi dhe prozë të Agim Vinca e Isak Shema (Historinë e Letërsisë Shqipe- Realizmin Socialisht, me autor K. Bihikun, poemën “Nënë Shqipëri të Dritëro Agollit, Dimri i vetmisë së madhe “ të Kadaresë etj. dhe disa fotografi, si studentë).

Mua me “liruan” nga burgu i Ferizajit, me 26 Maj 1981…

 

Xhevat Durmishi e Skënder Gashi

 

Me Xhevat Durmishin e Skënder Gashi njiheshim … Të dytë studionin mjekësinë e përgjithshme në fakultetin e mjekësisë në Prishtinë dhe banonin bashkë me një dhomë dy krevetëshe, në konviktin nr.3. Për konviktin nr. 3  kam shumë mbresa e më lidhin gjithashtu shumë e kujtime të paharrueshme për ngjarjet e personalitetet e kohës, si studentë banues.

Xhevati e Skënder Gashin, banonin në dhomën nr. 307, ndërsa unë me Ali Lajqin, në dhomën nr. 206, një kat më poshtë, si studentë të letërsisë.

Skender Gashin e njihja më herët, qysh si gjimnazist, kur ai ishte aktivist në kryesinë e rinisë së gjimnazit “Ramiz Sadiku” në Rahovec. Skënderi ishte nga Drenofci i Zatriqit, fshat afro 8 km në veri-perëndim të Rahovecit, fshat i njohur për rrush, pjeshka, pemë e perime. Ishte nip i Selman Zatriqit, i shpërngulur  në Damanek, afër Turjakës. Selmani ishte kushëri i pleqve tanë nga Zatriqi, me fis Kastrat. Skënderin, mund të them se e kisha edhe si nip. VIJON – SHQIPTARI

sinanikas

Displaying FullSizeRender.jpgDisplaying FullSizeRender.jpg

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  …edhe kure autiritetet policore serbe i izoluan rethe 350 shqiptar te Kosoves , dhe me ta per 120 dite u sollen ne menyre shtazarake , bashke me ate grup, autoritetet e UDB -se , derguan edhe disa shqiptar – karanfila , te mjere per ti spiunuar ata te izoluarit ne hapsirat e burgjeve jugosllave.Nji nder ta ishte edhe Bashkim Ibrahimi nga Prizreni, ( tani i ndjere ) cili shkoi me 65 kg peshe, kurse u kthye me 85 kg i shendosh.Pasi u liruan te burgosirit e izoluar , degjuam tregime renqethese per rolin dhe sjelljet e ketij soji te shqiptareve, i nderuar z. Kastrati…por , rrefime te ngjajshme , per njerez shqiptar, te UDB -se ne burgjet jugosllave kisha degjuar edhe gjate viteve te 70-ta, kure isha student ne Zagreb dhe qe me vone doli se ishte shume e sakt.
  Dhe , ne vend se te merrnim mesime nga kjo ” dukuri ” e pahijshme si nzk duhet vepruar ,qe serbet te mise e gjenun asnji badhkpuntor shqiptar , shqiptaret me kalimin e kohes filluan ta kultivijne kete zanat edhe me shume dhe me intenzitet edhe me te madh z.Kastrati
  Per kete veprimtari armiqsore , sipas Insajder te B92 te Beogradit , me titull :
  ” plackitja patriotike ” , ne forma te ndryshme kriminale , nepermes rrugeve akternative te ndryshme te Veriut te Kosoves , gjoja per te ndihmuar serbet lokal, nga viti 2002-2014 regjimi serb kishte nda hiq ne pake se 6.5 miljard € dhe , kjo shifer vetevehtiu flete dicka per kete projekt te shtetit serb te cilin duhej ta realizonin shqiptaret e mjere ne veper…!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Sinan Kastrati thotë:

  I nderuari Xhafer, kam shumë për të të thënë por … ajo që kurr s`e kam besua, është sot realitet: shumica e të burgosurve politikë të vitit 1981, u bënë, u “emëruan” udhëheqës të “luftës” dhe shumica nga ta u pasuruan cka mos me ta marr mendja, me shtëpi të reja, kerre të shtrenjta, me nga dy e tri punë, bashkë me gra, vëllezër e fëmi bile edhe me prindër, “veteranë”

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 3. Xhafer Leci thotë:

  I nderuar Sinan Kastrati, ju përgëzojmë. Ju jeni shumë orgjinal, ua kam lakmi. Ju lumtë. Atëherë keni qenë i ri si shumica e isht të burgosurve politik. Sikur ju sot të ishit në burg, kurrë nuk do i besonit një spiuni me laps e fletore në burg, siç ka qenë Sadik Blakaj e shumë të tjerë. Të gjithë spiunët sadopak nëse kanë ndëgjegjje, ata do ta kenë friken të takohen sy me sy, me ty e të tjerë, nuk do mund e ngritin kokën të shiqojnë në sy… Unë jam pjsëmarrës në demostratat e vitit 1968 në Kosovë, 1981 në Perëndim dhe këto të viteve 1990-ta… Këtu në Perëndim kur kam ardhë më 21 janar 1969, kam pasur një përvoj pak më shumë se disa të tjerë…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
  • Sinan Kastrati thotë:

   I nderuari Xhafer Leci! “I riu, si veriu”. Atherë nuk e kemi dit cka është friga por koha pe bënte të veten “devja për ni l`kur`lepri i ka l`shu barrt” (pop.). Kanë kalua më tepër se 35 vjet dhe më duket sikur dje me pas ndodh. Zemra

   Përgjigjiuni
   Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...