Published On: 5 Tetor, 2016

Si asht e mundun të ANATEMOHET Çun Lajçi?! (Video)


Besfort Hasanaj

Isha shumë i lumtun kur në televizionet shqiptare e pashë presidentin e Kosovës në shtëpinë e poetit të Kombit Dritëro Agollit dhe zemra mu ba mal kur e dekoroi për veprimtarinë e tij jetësore. Gëzimi mu shtua akoma edhe ma shumë kur në nji ceremoni tjetër nisi me dekorue artist të cilët i paskan kontribue luftës së fundit në Kosovë me kangët e tyne si Agim Doçin e Edmond Zhulalin. Por, u dëshpërova pa masë kur aty s’e pasheëideatorin dhe motorin kryesor të atyne frymëzuesve të vitit 1998-99 Çun Lajçin, pa të cilin nuk do të bahej kurrë ai “Homazh për Kosovën”.
Pyes: Si asht e mundun të ANATEMOHET një veprimtar i tillë i çështjes Kombëtare? Çfarë do të thotë z.Thaçi tani, kur ai në korrikun e vitit 1999 e thirri në zyrë z. Çun dhe i tha: “Ma i fortë (frymëzues) ke qenë ti se 1000 ushtarët e mi!”
A mos asht kjo hakmarrje pse Çuni po lufton me artin e tij për Çakorrin dhe po iu shkruen përditë letra, apo atëherë Thaçi ia paska pas ba vetëm qejfin Çunit?
Sidoqoftë, videoxhirimet tregojnë se sa shumë bani për UÇK-në, artisti Çun.

këtë video shihet aktori i madh Çun Lajçi në vitin 1998. Një video nga arkivi i kamermanit të M1-shit, Besfort Hasanaj Çibisi, i cili nga viti 1990 deri me 2000 ka përcjellë dhe filmuar gjithë artistët shqiptar në Shqipëri, Kosovë dhe diasporë).

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...