Published On: 6 Maj, 2016

Shumë mërgimtarë kanë humbur edhe bizneset dhe pasurinë për kauzën kombëtare

Agim Vuniqi

Falë kujdesit të Diasporës shqiptaro-amerikane, për të cilën ka pak njohuri, ka derdhur mjete të mëdha financiare në ndriçimin e çështjes shqiptare në Kongres, gjatë seancave dëgjimore… dosido ndër të parët që hapen dyert e kongresit amerikan, njëri ndër ta si politikan profesionist, ishte Dioguardi, i cili paksa është ekskomunikuar nga pushtetet aktuale, edhe për shkak të fjalorit të drejtpërdrejt, virtyt i zyrtarëve në Capitol Hill… është e pabesueshme sa parat u janë dhënë senatorëve dhe kongresistëve amerikanë, ndër ta ka biznesmenë që kanë paguar për një vjet 100.000 dollarë amerikanë, mos kujtoni se këtu lëvizë gjë në bazë simpatie, kapitali lëvizë gurët: 5470 e më tepër biznese në New York, 3500 e më tepër ne në Illinois dhe Wisconsin, përmbi 2500 në Michigan, pronarët e të cilave kanë dhënë para kesh e çeqe pa hesap… mos të hyjmë mëtej në Texas, në Florida e gjetiu. Shumë shqiptarë kanë humbur edhe bizneset edhe pasurinë duke i besuar kauzës së drejtë kombëtare unë njoh malësorë (Rrok Dedvukajn) që për ditën e pavarësisë së Kosovës kanë çelur restorantet duke dhënë ushqim falas për qytetarët amerikan, edhepse të lindur dhe rritur këtu… Disa nga ata janë burgosur me akuza të fabrikuara në burgjet malaziase… Burgjet e gjata kanë bërë që ata të humbin restorantet, të humbin fëmijët dhe të gjenden buzë lëmoshës, por çuditërisht janë të pathyeshëm dhe nuk ndalen, komuniteti i ndihmon të ristartojnë sërish jetën…
Është ky mozaiku i këtyre shqiptarëve idealist “ahmak”, për të cilët vendi i origjinës ka domethënie të fuqishme, askete, është mbi jetërat e tyre, pa këta “budallenjë” të papërmirësueshëm nuk do të arrihej gjë, besoni, dhe tash të gjithë i kanë harruar… Ata janë nderi i kombit, pa ta jeta e miliona shqiptarëve do të ishte krejtësisht ndryshe, unë i përulem veprës dhe punës së tyre!

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Fadil thotë:

  Z, Mejreme Azemi! Ke drejt plotësisht! Pse të mos kishte respekt Ibrioja, për mërgimtarët që me fondin e 3%, pasi LDK-ja i mashtroi mërgimtarët…, ua vodhën milionat me z. Bukoshin. Ndërsa, atij z, “Predsidentit historik”, ia ndërtuan një “kasolle” të vogël, disa katëshe, ashtu si një lloj “shëpie të bardhë”, për t´i futur aty faqet e zeza politike të tij, duke e penguar luftën çliritmtare, duke u zgërdhirë para S.Millosheviqit e të tjera…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Mejreme Azemi thotë:

  Respekt për të gjithë shqiptarët të diaspores qe me ndihmen tyre kanë arritur të ndërkombetarizojnë qeshtjen e Kosoves dhe shpetuan popullin shqiptar. Të jemi krenar për kontributën tonë. Presidenti Rugova ishte shumë mirenjohje ndaj diaspores. Në një intervistë tha se pa ndihmen e diaspores nuk kishte pasur aq shumë kontakte diplomatike. Presidenti gjithashtu tha se Kosova i duhet përkrahja e diaspores edhe disa vite pas pavarësisë (në librin “Laquestion du Kosovo” (qeshtja e Kosoves – bisede me dy gazetarë françez) – 1994 – Paris. Unë mendoj se largimi i diaspores pas luftes ishte një gabim historik. Ne, veprimtarët të sinqertë, kishim aq shumë kontakte politike, ekonomike, kulturore në vendet ku jetojmë se Kosoven e vogël e kishim berë parajsë.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...