Published On: 9 Korrik, 2016

Shuhet ‘babai’ i pikturës shqiptare Vilson Kilica

Ka ndërruar jetë në moshën 84-vjeçare një nga baballarët e pikturës shqiptare, “Piktori i Popullit” Vilson Kilica. Ai u nda nga jeta mëngjesin e sotëm pas një sëmundjeje të rëndë, por la pas një vepër të madhe për artin…

Ka ndërruar jetë në moshën 84-vjeçare një nga baballarët e pikturës shqiptare, “Piktori i Popullit” Vilson Kilica. Ai u nda nga jeta mëngjesin e sotëm pas një sëmundjeje të rëndë, por la pas një vepër të madhe për artin shqiptar.

Kilica ishte ndër krijuesit më të rëndësishëm të pikturës shqiptare dhe kontributi i tij është i pazëvendësueshëm. Mbi 100 vepra të Vilson Kilicës janë ekspozuar në vende të ndryshme të botës e shumë të tjera në institucione brenda vendit.

Krijimet e tij fillojnë nga viti 1950 e deri në ditët tona sidomos për periudhën e gjatë të viteve të diktaturës komuniste në Shqipëri. Mbas studimeve në Akademinë e Artit në Leningrad, Vilson Kilica kthehet në atdhe për të dhënë një kontribut të rëndësishëm në kulturën dhe artin shqiptar. Me personin e tij lidhet krijimi i Akademisë së Arteve. Si drejtori i parë i kësaj Akademie, Vilson Kilica ka pasur rolin kryesor si organizator dhe përpilues i strukturës pedagogjike.

Kilica përcillet sot për në banesën e fundit nga miq, të afërm, familjarë e personalitete të ndryshme të kulturës dhe artit në vend.

/BalkanWeb/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...