Published On: 11 Qershor, 2016

Shuhen shpresat se vizat mund të hiqen gjatë verës

Duket se të premten edhe përfundimisht janë shuar shpresat që për qytetarët e Kosovës të hiqen vizat gjatë verës, edhe pse nga ana e Bashkimit Evropian as më parë nuk ka pasur premtime për afate se kur mund të ndodhë liberalizimi i vizave, shkruan sot Koha Ditore.

Kosova është njëri prej katër shteteve për të cilat Komisioni Evropian para pak më shumë se një muaj kishte rekomanduar heqjen e vizave.

Tash procedurat për të vendosur në bazë të këtij rekomandimi kanë nisur në Këshillin e BE-së dhe në Parlamentin Evropian.

Përderisa në Parlament nuk pritet ndonjë problem, sepse ekziston mbështetja e qartë e shumicës, në Këshill ka disa shtete të cilat kanë disa rezerva. Dhe ato rezerva nuk janë vetëm për Kosovën, por edhe për tri shtetet të tjera që janë në pritje: Gjeorgjinë, Ukrainën dhe Turqinë.

Kjo u pa edhe gjatë takimit të ministrave të brendshëm të Bashkimit Evropian që u zhvillua të enjten në Luksemburg, ku disa ministra shprehën rezervat e tyre dhe sugjeruan që të priten disa sqarime para se të merren vendimet përfundimtare.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...