Published On: 8 Shtator, 2016

Shtypni këto PIKA për ta liruar STRESIN brenda pak SEKONDAVE!

Stresi është karakteristikë e pashmangshme e jetës. Askujt nuk i pëlqen dhe çdo njeri, po të mundte, me prekjen e një butoni do ta ndalte menjëherë.

Hmm, por çfarë nëse ekziston një “buton” i tillë të cilin nuk e dimë? Nëse jeni ndër personat që besojnë në teknikën e mjekësisë alternative të quajtur akupunkturë, atëherë ky artikull mund të jetë i duhuri për ju, transmeton Telegrafi.

Disa studime kanë treguar se akupunktura trajton një numër të lartë të problemeve shëndetësore, përfshirë marramendjet, dhimbjet, dhimbjet e kokës dhe stresin.

Ka një numër të madh të pikave të shtypjes përgjatë trupit që ndërlidhen me lirimin e stresit. Vetëm aplikoni shtypjen, bëjuni masazh çdo pike, relaksojeni trupin dhe përsëriteni këtë nëse është e nevojshme. Kjo është metoda standarde e rekomanduar nga ekspertët në UCLA Center për mjekësinë jug-perëndimore, shkollë mjekësore integruese që ka zhvilluar teknika duke u bazuar në praktikat e mjekësisë tradicionale kineze.

He Gu

Gjejeni pikën më të lartë të muskulit kur gishti i madh dhe gishti tregues janë së bashku dhe bëni masazh për katër deri në pesë sekonda.

Kjo pikë e shtypjes përdoret për trajtimin e stresit, dhimbjeve të kokës, dhimbjeve të dhëmbit dhe dhimbjeve në qafë.

1

Jian Jing

Shtypeni muskulin e shpatullave me gishtin e madh dhe gishtin e mesëm, si dhe stimuloni këtë pikë për katër deri në pesë sekonda. Kjo pikë përdoret për trajtimin e gjendjeve shëndetësore si më lart, transmeton Telegrafi.

2

21

Tai Chong

Kjo pikë e shtypjes përdoret për trajtimin e stresit, zvogëlon dhimbjen e shpinës, shtypjen e lartë të gjakut, dhimbjet menstruale, pagjumësinë dhe shqetësimin. Aplikoni shtypje në këmbë rreth dy gishta larg vendit ku lëkura e gishtit të madh dhe gishtit afër bashkohen.

3

31

Zu San Li

“Në literaturën tradicionale dhe praktikën kineze, kjo pikë shpeshherë stimulohet për promovimin e shëndetit dhe jetëgjatësisë”, ka shkruar UCLA. Veç kësaj, kjo pikë shpeshherë përdoret edhe për mos komfortin gastrointestinal, marramendjet, stresin, lodhjen etj.

4

41

Nëse preferoni përshkrim hap pas hapi për ta përdorur akupunkturën për lirimin e stresit, atëherë shikojeni këtë video:

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...