Published On: 21 Shtator, 2016

Shtypi Holandez, Hashim Thaçi i dyshuari i Gjykatës Speciale

 

Sipas gazetës holandeze “De Volkskrant”, Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi mund të jetë një prej ish-anëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK-së), që mund të akuzohet nga Gjykata Speciale, e cila do të funksionalizohet në fillim të vitit 2017 në Hagë, përcjell “zeri.info”.

Gjykata do të ketë për detyrë ndjekjen e krimeve të mundshme të luftës të kryera nga pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës gjatë dhe pas luftës së vitit 1999.

Në paraqitjen e tij të parë që kur u emërua kryeprokuror i gjykatës speciale, David Schwendiman nuk përmendi të pandehurit e mundshëm, por shtypi holandez thotë se Thaçi dhe bashkëpunëtorët e tij mund të përballen me akuzat për trafikimin e organeve dhe krimeve të tjera të luftës, shkruan “zeri.info”.

“Unë jam i vetëdijshëm për ndjeshmërinë politike të asaj që unë jam duke bërë, por do të udhëzohem vetëm nga faktet dhe ligji”, ka thënë Schwendiman.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...